Ana SayfaYaşamDünyanın en tehlikeli uyuşturucusu sizi geçici olarak zombiye çevirebilir

Dünyanın en tehlikeli uyuşturucusu sizi geçici olarak zombiye çevirebilir

-

Kolombiya’nın Bogota şehrinde bir parkta oturmuş etrafı izliyorsunuz. Kolombiyalı bir adam yanınıza gelip oturuyor ve bir süre sohbet ediyorsunuz. Adam size sigarasından bir nefes öneriyor ve siz de “Ne olacak ki” deyip içiyorsunuz. Keşke annenizi dinleyip yabancılardan bir şey almasaydınız; çünkü birazdan ne söylenirse yapacak bir zombiye dönüşeceksiniz.

Az önce betimlenen durum Kolombiya‘da pek çok insanın yaşadığı bir durum. Özellikle turistler bu tuzağa sıkça düşüyor, yerel halk ise artık uyanmış durumda. Skopolamin ismindeki uyuşturucu madde, beynin özgür iradeyi kontrol eden bölümleriyle irtibata geçerek, sizleri söylenileni yapan bir kuklaya çeviriyor. Toz halindeki maddeyi insanların yüzüne üfleyerek onları etki altına alan dolandırıcılar da mevcut. Birdenbire kendinizi, cüzdanınızı karşınızdaki insana gülen bir suratla verirken bulabilirsiniz ya da nereye gittiğinizi bile düşünmeden yabancıların arabasına binerken. Kolombiya’da bu şekilde seks işçiliğine başlatılan pek çok kadın bulunuyor. İşin kötü yanı, tanımadığınız insanlarla yakınlık kurmadan bile bu uyuşturucunun etkisinde bırakılabilirsiniz.

Skopolamin tatsız ve kokusuz toz halinde bir uyuşturucu. Bir tutamı yüzünüze üflenildiğinde, kendinizi hırsızlarla birlikte kendi evinizi soyarken bulabilirsiniz. Kolombiyalılar bu maddeye aynı zamanda “Şeytan’ın nefesi” ismini veriyorlar. E haksız da sayılmazlar. Onu dünyanın en korkutucu uyuşturucusu tahtına oturtan ise etki altındaki insanların gayet normal ve bilinçli görünmeleri. Dolayısıyla yardıma gelen biri de olmuyor.

Scopolamine 2

2013 yılında Kolombiya polisi skopolamin eşliğinde gerçekleştirilmiş bin 186 suç tespit ettiler. Hemen hemen hepsi de başkent Bogota‘da gerçekleşmiş. Kurbanların çeyreği erkeklerden oluşuyor. Uyuşturucu onlara çoğunlukla barda tanıştıkları çekici bir kadın tarafından sunuluyor; fakat başka yerlerde de dolandırılmak mümkün.

Scopolamine 3

2012 Aralık ayında 7 yaşındaki bir kızı kaçırmak için skopolamin kullanıldı. Annesi ve babası kızlarını kendi elleriyle hırsızlara verdiler, neyse ki iki ay sonra kızlarına tekrar kavuştular.

Daha da eskiden, yani 1980’lerde, Kolombiyalı bir diplomat sınırdan Şili‘ye kokain kaçırırken yakalandı. Diplomatın saygınlığını böylesine riske sokacak davranışı yaparken skopolaminin etkisinde olduğu tespit edildi ve davalar düştü.

Scopolamine 4

Madde üzerinde uzmanlaşmış toksikolojist Camilo Uribe; “Elinize bir silah versem ve gidin şu adamı vurun desem, gider vurursunuz” şeklindeki açıklamasıyla, iradenin ne derece sıfırlandığını ortaya koyuyor. Üstelik madde beynin hafıza ile ilgili kısımlarında da aksaklığa sebep oluyor, dolayısıyla dolandırıcıların yüzünü ve diğer detayları da hatırlamanız mümkün olmuyor.

Madde Kolombiya’da yol kenarlarında bile görülebilen bir ağaçtan elde ediliyor. Ağacın ismi ise borraçero (borrachero) ağacı. Ağaç aynı zamanda Venezuela ve Ekvador‘da da yetişebiliyor. Ağacın altında uyumak ise bir o kadar tehlikeli.

Anlayacağınız, yolunuz Kolombiya’ya düşerse oldukça dikkatli olun. Dünyada yeterince tehlike yokmuş gibi, bir de böyle şeyler var.

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

Mezbahalar ve gaz odaları: Türcülüğün ve sağlamcılığın kesişimi

Egemenin öldürmekte hiçbir sakınca görmediği, bedeni rahatlıkla parçalara ayrılabilen, yaşam hakkı elinden alınanların tarihi kapkara ve hala bu şekilde kanla, sömürülmeyle, dışlanmayla, yok sayılıp aşağılanmayla...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol