Okuma süresi: < 1 dakika

Dünyanın en büyük amfibik canlısı Çin semenderi, bilim insanları tarafından yaşayan fosil olarak adlandırılıyor. Sebebi ise milyonlarca yıl öncesinden günümüze kadar gelebilmiş antik bir yaşam formu olması.

Çin’in güneybatısında bulunan Çongking’deki bir mağarada ise son dönemlerin en ilginç keşiflerinden biri yapıldı. Yerli bir balıkçı tarafından saklanırken bulunan semenderin 200 yaşında olduğu tahmin ediliyor. 

Sputnik News’in haberine göre, 52 kg ağırlığındaki ve 1.4 metre uzunluğundaki semender incelenmek üzere araştırma merkezine götürüldü. Merak edilen ise semenderin 200 yıl boyunca nasıl hayatta kaldığı.

Semenderler ortalama 80 yıl yaşıyor, esaret altında olanlarının ise ortalama 55 yıllık bir ömürleri var. Çin’de bulunan semenderin yaşamı gerçekten de 2 asırlık bir periyodu kapsıyorsa, yaşayan dünyanın en yaşlı hayvanı ünvanını kazanacak.

İklim değişikliği, kirlilik ve yüksek seviyede avlanma sebebiyle soyları tükenme riski altında bulunan semenderler, aynı zamanda Çin’de ilaç sektörü tarafından kullanılıyor.

 

Kaynak: The Huffington Post

Hazırlayan: Burak Avşar