Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıDünyanın en yaşlı hayvanı olmaya aday: Çin'de 200 yaşında semender bulundu

Dünyanın en yaşlı hayvanı olmaya aday: Çin’de 200 yaşında semender bulundu

-

Dünyanın en büyük amfibik canlısı Çin semenderi, bilim insanları tarafından yaşayan fosil olarak adlandırılıyor. Sebebi ise milyonlarca yıl öncesinden günümüze kadar gelebilmiş antik bir yaşam formu olması.

Çin’in güneybatısında bulunan Çongking’deki bir mağarada ise son dönemlerin en ilginç keşiflerinden biri yapıldı. Yerli bir balıkçı tarafından saklanırken bulunan semenderin 200 yaşında olduğu tahmin ediliyor. 

Sputnik News’in haberine göre, 52 kg ağırlığındaki ve 1.4 metre uzunluğundaki semender incelenmek üzere araştırma merkezine götürüldü. Merak edilen ise semenderin 200 yıl boyunca nasıl hayatta kaldığı.

Semenderler ortalama 80 yıl yaşıyor, esaret altında olanlarının ise ortalama 55 yıllık bir ömürleri var. Çin’de bulunan semenderin yaşamı gerçekten de 2 asırlık bir periyodu kapsıyorsa, yaşayan dünyanın en yaşlı hayvanı ünvanını kazanacak.

İklim değişikliği, kirlilik ve yüksek seviyede avlanma sebebiyle soyları tükenme riski altında bulunan semenderler, aynı zamanda Çin’de ilaç sektörü tarafından kullanılıyor.

 

Kaynak: The Huffington Post

Hazırlayan: Burak Avşar

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol