Ana SayfaYaşamDünyanın unutmayacağı 32 siyasi skandal

Dünyanın unutmayacağı 32 siyasi skandal

-

Dünya tarihinde siyasetçiler büyük rol oynuyor. Uyguladıkları kararlar, politikalar hayatımıza yön veriyor. Dolayısıyla hayatımızın bir parçası haline gelen politika ve onu uygulayan siyasetçiler her zaman gündemimizde ve sürekli onları konuşuyoruz. Ancak bazı siyasetçileri, verdiği kararlardan çok skandallarıyla hatırlıyoruz. İşte dünya tarihine kazınan 32 siyasi skandal…

Franklin D. Roosevelt

Kuzeni Eleanor ile görücü usulü evlenmesi, 30 seneyi aşkın bir süre boyunca kendine metres edinmesiyle sonuçlandı.

Franklin DAnthony Weiner

New Yorklu ABD Kongre üyesi “Tehlikeli Carlos” (Carlos Danger) adı altında yakalansa bile, Twitter’daki bir kadın takipçisine penisinin fotoğraflarını yollamaktan çekinmedi.

Former U.S. Congressman and New York City mayoral candidate Anthony Weiner speaks with reporters at campaign event in New YorkThomas Jefferson

İlk başkanlık skandalı Thomas Jefferson’dan başkasına ait değil. Bugün yapılan DNA testleri ile kölesi Sally Hemming’in çocuklarının babası olduğu kanıtlanmıştır.

Thomas JeffersonBill Clinton

Başkanlık tarihinin unutulmaz vakalarından biri de Clinton ile Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ilişkisi. Clinton, Beyaz Saray tarafından cezalandırılsa bile daha sonra Senato onu masum ilan etti.

Larry Craig

Idaho eski senatörü Larry Craig, Minneapolis St. Paul Uluslararası Havaalanında bir erkekler tuvaletindeki müstehcen davranışları nedeniyle tutuklandı.

Larry CraigDavid Vitter

Bir sonraki Lousiana valisi olmak için favori aday olarak gösterilen, sadık muhafazakâr Cumhuriyetçi Senatör “Vaşington Kraliçesi” (D.C. Madam) skandalı patlak verdikten sonra tutuklandı. Vitter, fahişelere onu bebek beziyle giydirmeleri için para vermesi ile suçlandı.

David VitterKwame Kilpatrick

Başka bir yetkili ile yaptığı 1400 mesajlık kaba yazışmaları sonucu, suçlu Detroit Belediye başkanından istifa etmesi istendi. Deşifre oluşuna aldırmaksızın Kilpatrick “Söylemek isterim ki Detroit, bana bir geri dönüş yaptırdın” dedi.

Kwame KilpatrickDavid Petraeus

FBI soruşturmasına maruz kalan, dört yıldızlı CIA ordu generali ve müdürü Petraeus’un, metresi/biyografi yazarı ile müstehcen e-posta alışverişi yaptığı bildirildi.

David PetraeusBarney Frank

Demokratik milletvekili ve eşcinsel Beyaz Saray üyesi, Frank erkek bir fahişe olan Steve Gobie ile ilişkiye girerek neredeyse kariyerini sonlandırıyordu.

Barney FrankEliot Spitzer

Fuhuş zulmü üzerine ün inşa eden New York başsavcısı, New York Times tarafından “Aşk Adamı (Luv Guv)” olarak afişe edildi. Spitzer’ın seçim kampanyası için ayrılan fonlardan, yaklaşık 80 bin dolar kadar miktarı Emperors Club VIP adında bir eskort hizmetine yatırdığı ortaya çıktı.

Eliot SpitzerMark Sanford

Güney Kaliforniya valisinin 2009’da bir hafta boyunca ortadan kaybolmasının asıl sebebi Arjantin’de metresiyle evlilik dışı ilişki yaşamasıydı.

Mark SanfordGary Condit

Clinton’ın ilişkisini sıkı bir biçimde eleştiren kongre üyesinin, aslında kendisinin de bir dolandırıcı olduğu ortaya çıktı. Metresini öldürdüğü ileri sürülen Condit beraat etti, ancak katil daha sonra yakalansa da kariyerini ve şöhretini sonsuza dek kaybetti.

Gary ConditJohn Edwards

Güney Kaliforniya senatörü ve güçlü bir başkan adayı olan Edwards, eşi kanserden ölürken metresi hamile olduğunu söylediğinde güvenilirliğini kaybetti.

John EdwardsGrover Cleveland

İki kez başkan seçilen, Grover Cleveland’in gayrimeşru bir çocuğu olduğu teyit edilmiştir.

Grover ClevelandRobert Packwood

Oregon’dan cumhuriyetçi bir senatör. Packwood onunla çalışmış olan bir düzine kadını taciz etmekle suçlandı. Kanıt ise onun günlüğünden başka bir şey değildi.

Robert PackwoodWilbur Mills

Alkol sorunlarıyla bilinen ve bir striptizciyle yakalanan Arkansaslı Kongre üyesinin popülaritesi, yeniden yapılan seçimle kanıtlandı. Mills yüzde 60 oy oranıyla tekrar kongreye seçildi.

Wilbur MillsJohn F. Kennedy

Kennedy’nin ilişkilerinin hiçbiri kanıtlanmasa da Marilyn Monroe ile yaşadığı iddia edilen ilişkinin o sıralar çok reklamı yapıldı.

John FJohn Ensign

Çalışanıyla ilişki yaşadığı Fox News tarafından ortaya çıkarılan Nevadalı senatörün suçluluğu, çalışanının eşi mektup yazıp her şeyi açıkladığında kanıtlandı.

John EnsignMel Reynolds

Pek çok suçtan zan altında kalan Illinoisli kongre üyesi, kara para aklama, banka dolandırıcılığı ve gönüllü çalışanlarından birine tecavüz ettiği yönündeki suçlamaları kanıtlandı.

Mel ReynoldsFred Richmond

Bu New Yorklu Demokrat 1978’de 16 yaşındaki biriyle seks yaptığı için tutuklandı. Ancak uyuşturucu kullanımı ve vergi kaçakçılığı suçunu kabul etmeden önce bir kez daha başkan seçildi.

Fred RichmondJon Hinson

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde temsilci olan Hinson, eşcinsel ilişki yüzünden tutuklandıktan sonra istifa etti.

Jon HinsonWayne Hays

Ölen Ohiolu demokratın sadece seks amacıyla bir sekreteri işe aldığı bildirildi. Hays, daha sonra kongreden istifa etti.

Wayne HaysTed Kennedy

Yeğenini taciz etmekle suçlanan Liberal Massachusetts Senatörü savunma verdi.

Ted KennedyGerry Studds

Eski temsilci Gerry Studds, bir erkek çocuğuyla cinsel ilişkiye girmekten dolayı hüküm giydi. Ancak altı dönem boyunca görev yapmak üzere işinin başına geri döndü.

Gerry StuddsBrock Adams

Brock Adams, eski Senatör ve Washingtonlı Demokrat, uyuşturucu, saldırı ve tecavüz suçlamaları onayladıktan sonra seçim kampanyasını durdurmak zorunda kaldı.

Brock AdamsDaniel Inouye

1990 yılında, 82 yaşındaki Hawaiili Demokrat pek çok kadın tarafından cinsel taciz ile suçlandı. Ancak, Senato Etik Kurulu soruşturmayı ileri götürmeyi reddediyor.

Daniel InouyeNewt Gingrich

Cumhuriyet Devriminin lideri olan Newt Gingrich, ikinci eşi ile evliyken stajyeri ile bir ilişkisi olduğu ortaya çıktı.

Newt GingrichVito Fossella

Evli ve üç çocuk babası kongre üyesi, Laura Fay ile bir ilişkisi olduğunu itiraf etti.

Chris Lee

Eski bir Cumhuriyetçi üyesi olan Lee, Craigslist yoluyla bir kadına, gömleksiz resimleri ile birlikte, çapkın e-postalar gönderdiği gözler önüne serilince istifa etti.

David Wu

Oregon’un 1. Kongre bölgesinin Amerika Birleşik Devletleri temsilcisi, bağı toplayan birinin kızına cinsel yakınlaşmada bulunmaktan suçlanınca istifa etmek zorunda kaldı.

David WuVance McAllister

Amerika Birleşik Devletleri temsilcisi, evli bir personeliyle uygunsuz davranışlar sergilerken güvenlik kameralarına yakalandı.

Vance McAllisterEric Massa

Politikacı, erkek personellerini el ile taciz etmekten suçlandı. Massa, başka bir soruşturma açılmasını önlemek için istifa etti.

Eric MassaKaynak: True Activist

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

Mezbahalar ve gaz odaları: Türcülüğün ve sağlamcılığın kesişimi

Egemenin öldürmekte hiçbir sakınca görmediği, bedeni rahatlıkla parçalara ayrılabilen, yaşam hakkı elinden alınanların tarihi kapkara ve hala bu şekilde kanla, sömürülmeyle, dışlanmayla, yok sayılıp aşağılanmayla...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol