Okuma süresi: 2 dakika

Diyet ve içinde diyet geçen her şeyden sıkıldığınızı hatta duymak istemediğinizi biliyorum. Aslında oldukça yanlış anlaşılan, Google’da en çok aranan kelimelerin başında gelen diyet, kişinin ihtiyacı olan günlük besinsel gereksinimlerin tümü anlamına geliyor. Son yıllarda, sayısını benim de bilmediğim kadar “diyet” şekline, şok ve sağlıksız kilo verme yöntemlerine rastlıyoruz. İnsanlar işin uzmanı olmayan kişilerin de etkisiyle bu yanlış uygulamalarla organ kayıplarına uğrayabiliyor, hatta hayatlarından olabiliyor.

Evet, aşırı stresliyiz, zamanımız yok ve vermemiz gereken fazlalıklar var! Böyle olunca, “şok diyetlerden” medet umuluyor. Geçenlerde haber sitelerinden birinde gezerken “Karpuz Diyeti”ni de gördüm. Sağlıklı vücut ağırlığında olmak, tek bir besine indirgenemez, bunda anlaşalım. Sorun sandığınızdan farklıysa sadece beslenme ile de çözülmeyebilir, ama beslenme farkındalığı oluşturarak değiştirebileceğiniz kısmı büyük ölçüde halletmiş olursunuz.

Vücut ağırlığımızı etkileyen tek şey beslenme değildir, beslenmeye ve hayata bakış açımızdır. İnsanlar, algıları bozuk ve bilinçsiz bir şekilde yemek yemeye odaklanıyor. Bu, bizi hastalıklara ve mutsuzluklara itebiliyor. Doğru yaşam alışkanlıklarıyla oluşabilecek olumsuzlukları engelleyebiliriz.

Vücut ağırlığımızı korumanın, daha doğrusu sağlıklı yaşamanın yollarından biri olan beslenme farkındalığı ile ilgili insanlara bir araya gelmeyi çok önemsiyorum. Bu nedenle, bu hafta sonu, cumartesi, Moda’da bulunan Pilates Chi’de 15.00’da “Beslenme Farkındalığı” eğitimi vereceğim. Medikal vücut analiz cihazımla eğitim katılımcılarının vücut analizlerini yapacağım ve yorumlayacağım. Daha sonra, pilates tanıtım dersi ile anlattıklarımızı uygulayacağız. İlgilileri bekleriz.

Temelde yeme davranışının üzerinde duracağım eğitimde:
  • Doğru beslenme nedir?
  • Doğru fiziksel aktivite nedir?
  • Beslenmede dikkat edilmesi gerekenler
  • Yanlış beslenerek nasıl hastalanırız?
  • Neden sürekli bir şeyler yemek istiyoruz?
  • Hayatımızda eksik olan bir şeyleri yiyerek mi tamamlamaya çalışıyoruz?
  • Yeme davranışımız mı bozuk? gibi birçok merak edilen soruyu da soru-cevap bölümünde cevaplayacağım.