Okuma süresi: < 1 dakika

İzmir’de Ege Üniversitesi kampüsüne gelen bir gri arabalı “insanımsı” 11 köpeği zehirli kıyma ile zehirledi. 

Ege Üniversitesi kampüsünde dün ölmeye başlayan köpekleri fark eden akademisyenler ve öğrenciler Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri’nden yardım istedi. Ekiplerin yaptığı inceleme sonucu köpeklerin zehirli kıyma verilerek itlaf edildiği belirlendi.

Ege Üniversitesi

Bununu üzerine hem üniversitedeki öğrenciler, akademisyenler hem de hayvanseverler, suç duyurusunda bulundu. Okula gelen polis, görgü tanıklarının verdiği bilgiler doğrultusunda, gri renkli bir otomobille gelen kişinin köpeklere yemek verdiğini gördüklerini söyledi. Kısa süre sonra bu kişinin L.S. olduğu saptandı. Köpekleri zehirlediği belirtilen L.S., gittiği karakolda suçlamaları kabul etmedi. 11 köpeği kimin zehirlediğinin belirlenmesi için el konulan kamera kayıtları incelemeye alındı. L.S. ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu da olayın ardından harekete geçti. Komisyon Başkanı Burcu Karakoç; “Orada öğrenci ve personelden suç duyurusunda bulunanlar oldu. Biz de baro olarak müdahil olacağız. Devamında davayı takip edeceğiz. Köpeklerin zehirlenmesi değil sadece oradaki konu, halk sağlığına karşı da suçlar işlendiğini düşünüyoruz. Bunun için de yine dava açılmasına çalışacağız” dedi.