Okuma süresi: 5 dakika

Heyecanlıyız! İlk kampımızı 10-18 Haziran tarihlerinde tamamladık, yeni canlarla tanıştık, öğrendik, eğlendik. Şimdi sırada 29 Temmuz – 6 Ağustos ve 26 Ağustos – 3 Eylül kampları var. Sakarya/Pamukova’da gerçekleştirilecek Permakültüre Giriş Kursu, gıda ormanı, kompost, yükseltilmiş bostan, anahtar deliği bahçesi gibi permakültür uygulamalarını ve topluluk olma deneyimi ile drama temelli etkinlikleri içerecek kamp programı aşağıdaki gibi olacak.

*Elde edilecek tüm gelirin Yeryüzü Ekoköyündeki yaşamı desteklemek için kullanılacağı bu kampa katılarak aynı zamanda bir dayanışmanın da parçası olacaksınız. Katılımın dışında, desteğinizi çeşitli yollarla kabul edebilmek adına sizin için bir takım hediyeler de hazırlardık.

KAYIT için tıklayınız.
KAMP ORGANİZASYONUNA DESTEK için tıklayınız.

*Not: Bu bir imece ve dayanışma etkinliğidir. Etkinlik maddi getirisi tümüyle Yeryüzü Ekoköyünde yaşayan dostlarımızın yaşamına ve doğal yaşam deneyimiyle ilk kez karşılaşacak gönüllü & burslulara adanmıştır. Dileyenler uygun vakitlerde köyü ziyaret ederek gönüllü olabilirler, deneyimlerimizi ve bilgimizi paylaşmaya her zaman hazır olduğumuzu bir daha belirtmek isteriz. 🙂

Program

1. Gün

∙ 13:00 – 17:00 Tanışma ve Yaratıcı Drama ile Topluluk Oluşturma

2. Gün

∙ 09:30 – 18:30 Şiddetsizliğe Giriş ve Şiddetsiz İletişim Atölyesi
Uygulayıcı: Şiddetsizlik Merkezi Şiddetsizlik Antrenörleri

3. Gün

∙ 09:30 – 12:00 Fermantasyon atölyesi
∙ 13:00 – 18:00 Permakültüre Giriş Kursu (*4 Saat)

4. Gün

∙ 09:30 – 12:00 Kerpiç Atölyesi, Kerpiç Tuğla Yapımı
∙ 13:00 – 18:00 Permakültüre Giriş Kursu (*4 Saat)

5.Gün

∙ 09:30 – 10:30 Sıcak Kompost Uygulaması
∙ 11:00 – 12:00 Yükseltilmiş Yatak 1 Aşama
∙ 13:00 – 18:00 Permakültüre Giriş Kursu (*4 Saat)

6.Gün

∙ 09:30 – 11:00 Arazi Keşfi ve Mikroiklim Alanlarının Tespiti
∙ 11:00 – 12:00 Yükseltilmiş Yatak 2 Aşama
∙ 13:00 – 18:00 Gıda Ormanı Uygulamaları (Teorik)

7.Gün

∙ 09:30 – 12:00 Gıda Ormanı Uygulamaları (Uygulama)
∙ 09:30 – 12:00 Arazi Keşfi, Eş Yükselti Eğrilerini Anlamak
∙ 13:30 – 15:00 Yağmur Suyu Hendeği Uygulaması

8.Gün

∙ 09:30 – 10:30 Şebekesiz Yaşam
∙ 10:30 – 12:00 Anahtar Deliği Bahçesi Uygulaması
∙ 13:00 – 14:30 Tohum Topu Yapımı ve Gıda Ormanı Tohumlaması
∙ 14:30 – 17:30 Doğa Yürüyüşü, Ağaç ve Şifalı Otlarla Tanışma, Konuşma
∙ 17:30 – 18:00 Program Sonu – Erken Ayrılanlara Veda

9.Gün

∙ 09:30 – 12:00 Ekoloji Sohbetleri
∙ Kapanış

Permakültür, sürdürülebilir insan yerleşimleri ve ihtiyaçlarını karşılayan, çevresini sömürmeyen, kirletmeyen, dolayısıyla uzun vadede sürdürülebilir, ekolojik olarak sağlıklı, ekonomik, uygulanabilir sistemler yaratmayı amaçlayan bir tasarım bilimidir.

Permakültüre Giriş Dersleri 45 dakikalık bölümler ve 15 dakikalık molalar şeklinde işlenecektir. Kamp sonunda derslere eksiksiz katılım gösterenlere permakültüre giriş sertifikası ve uygulamalara katılanlara topluluk madalyası verilecektir.☺ Uygulamalarda ve teoride program saatleri katılımcı ve aktarımcıların ortak kararıyla esnetilebilir.

Yaratıcı drama ile topluluk oluşturma sabah oturumundan önce, öğlen oturumunun başlangıcında ve sonunda olmak üzere günde 3 öğün yapılacaktır. Yaratıcı drama çalışmaları gönüllü katılımla gerçekleşecektir.

Yeryüzü Ekoköyü İnsanları / Aktarıcılar

Alper Can Kılıç (Aktarıcı)

Selamlar, üniversite yıllarımda başladı doğayla olan keşif ve öğrenme hikayem, permakültüre olan ilgim, merakım. 2010 yılında Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü ve Mustafa Fatih Bakır ile bu yolda ilk adımlarımı attım. Ardından Bill Mollison ve Geoff Lawton’dan öğrendiklerimle bir permakültür tasarımcısı oldum. Sonrasında eğitimci eğitimi ve diğer eğitimler/atölyelerle bilgimi derinleştirmeye çalıştım, çalışıyorum.

Geçen 7 yıl boyunca kırsalda gönüllü olduğum çiftliklerde uyguladığım çeşitli çalışmalarla ve kentte Permablitz Bahçeleri, Tarlataban, Roma Bostanı gibi irili ufaklı pek çok alanda çeşitli tecrübeler edinerek yoluma, doğayı dinlemeye, bitki-hayvan-insan ilişkilerini anlamaya ve keşfetmeye devam ediyorum. Kent bostanları, topluluk olmak, etik ve temiz gıdaya ulaşmak, gıda toplulukları lafın özü görünmez yapılarla da uzun süredir yoğun olarak ilgileniyorum ve çevremde bu yapıların geliştirilmesi adına Yeryüzü Derneğinde gönüllü çalışmalar yürütüyorum. Geliştirmeleri bir yıl süren ve bir yıldır da yayında olan EkoHarita projesi ile de bilginin daha kalıcı ve ulaşılabilir olması için dostlarımla çalışıyorum. Çeşitli gruplarda gönüllü permakültür eğitmeni olarak bilginin yayılmasına destek olmaya çaba gösteriyorum.

Bu yaz gerçekleşecek Alternatif Okullar “Karenin Dışında Çocuk Kampları” ile çocuklarla da permakültür üzerinden bir iletişim kurmaya çalışacağım. Hala çalışmakta olduğum ÇEKÜL Vakfında zaman zaman gönüllü katılımcısı olduğum Bilgi Ağacı projeleri yoluyla okul bostanlarının tasarlanmasına ve uygulanmasına katkıda bulunurken, çeşitli yaş gruplarından çocuklarla beraber keşfetme, çocukların doğayla olan ilişki ve ihtiyaçlarını gözlemleme ve deneyimlerimi paylaşma fırsatı buluyorum. Kent bostanlarında benden 15 yaş küçük kardeşim Kaan ile yaşadığım birebir deneyimden sonra okul ve kent bostanlarında tekrar çocuklarla bir araya gelmiş olmaktan keyif duyuyorum.

Doğaya bir çocuğun gözleriyle bakmak, gözlemlemek, heyecanlanmak, paylaşmak ve birlikte keşfetmek için sizleri de kampımıza davet ediyorum. Aynı yoldayız, doğa yolunda… Öğrenmeye birlikte devam edelim, tanış olalım, dayanışalım. Sevgilerle.

Emrah Yelboğa (Aktarıcı)

Moleküler Biyoloji alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi aldım, mikrobiyoloji alanında doktora çalışmalarını sürdürmekteyim. Hayatımın uzun bir dönemini İstanbul’da geçirdikten sonra kolektif kırsal yaşamı tecrübe etmeye başladım. Gıda ormanları, mantar yetiştiriciliği, fermente içeceklerin üretimi ve müzikle uğraşmak günlük pratiğini yapma fırsatı bulduğum hobilerim arasında. Topluluk dayanışması ve hediyelerle hayatını sürdürme gayesiyle yaşamıma devam ediyorum.

Müge Alaboz (Yeryüzü Ekoköyü İnsanı)

Lisede başladığım müzik eğitimine, Müzik Öğretmenliği lisansı ile devam ettim. 2009 yılından bu yana piyano/solfej alanında özel dersler veriyor ve çeşitli sanat merkezlerinde öğretmenlik yapıyorum. İstanbul Film Müzikleri Orkestrası ve İstanbul Kadın Orkestrası’nda obua çalıyorum. Orff, müzik, eğitim, yaratıcı drama alanında seminerler,etkinlikler ve çalışmalara katıldım. Şimdiye kadar çoğunlukla çocuklar ve gençlerle çalıştım. Bir hobi olarak değil,yaşam biçimi olarak ve her anlamda doğallığı seviyorum, önemsiyorum. Başta kendi doğalım olmak üzere, doğal yaşama,yeryüzüne,dünyaya dair ne varsa öğrenip deneyimleyebilmek, hissedebilmek istiyorum. Tanışmayı, paylaşmayı, fark etmeyi, keşfetmeyi, konuşmayı, yemek yemeyi, gezmeyi, gülmeyi, film izlemeyi, kitap okumayı, oyun oynamayı, hoplamayı zıplamayı,sarılmayı ve sıraladıkça bitmeyecek kadar çok şey sevmeyi çok seviyorum.

Nazife Esra Eren (Yeryüzü Ekoköyü İnsanı)

1980 de İstanbul’da doğdum. İşletme eğitimi aldıktan sonra 10 yıl kadar finans sektöründe kurumsal iletişim ve pazarlama departmanlarında çalıştım. Lise yıllarından itibaren sahne sanatlarına ilgi duydum ,boğucu iş yaşamından uzaklaşabilmek için kendime o güne kadar ki en güzel hediyemi verdim ;doğaçlama tiyatro ve oyunculuk üzerine eğitim aldım ve sahnede söyleyecek derdi olanların arasına katıldım. 2009-2014 yılları arasında BSF proje grubunda oyunculuk yaptım. Çağdaş Drama Derneğinde yaratıcı drama eğitmenliği eğitimine halen devam ediyorum. Şimdilerde kırsalda kolektif yaşamı deneyimliyorum ve sürdürülebilir ekolojik yaşamı ilgi alanım olan drama ve tiyatroyla harmanlayıp özellikle çocuklarla nasıl buluşturacağımı hayal ediyorum.

Okan Bilge Öz (Yeryüzü Ekoköyü İnsanı)

Akışın nazik rüzgarında avare
Döner durur ulaşmak için yâre

Şensoy Aydın Öztürk (Yeryüzü Ekoköyü İnsanı)

1990 yılında doğdum. 2007 yılında Endüstri Ürünleri Tasarımı Eğitimi aldım ve 2012 yılında başladığım aynı alanda yüksek lisans eğitimi devam ettiriyorum. Ürünler, malzemeler, üretim, inşaat, tasarım vb. konularında meraklıyım, 5 yıldır bu alanlarda tasarım üzerine tecrübe ediniyorum. Bulduğum her fırsatta yüzümü doğaya dönüyorum. Gelecekte kırsalda bir hayat kurmak, kendi barınağımı, yiyecek ve enerji ihtiyacımızı kendimizin çözdüğü bir toplulukla birlikte bir yaşam kurmak istiyorum. Bu ideal için edindiğim bilgileri etkinlik boyunca ara ara aktarımlarda bulunacağım. Kampta görüşürüz.

Kontenjan 15 kişi ile sınırlıdır. Olabildiğince çok insana burslu/ücretsiz katılım sağlamak niyetindeyiz. Kampa katılmasanız bile destek olarak burslu katılımın artmasını sağlayabilirsiniz. Ne kadar güzel olur değil mi?

Kampa destek durumuna göre 2-7 kişi arasında burslu katılım sağlanacaktır.

Kamp ücreti: 1100TL
Erken kayıt: 800TL – Erken kayıt yapacakların

ERKEN KAYIT 10-18 Haziran kampı için 20 Mayıs tarihine kadar,
ERKEN KAYIT 29 Temmuz – 6 Ağustos kampı için 5 Temmuz tarihine kadar,
ERKEN KAYIT 26 Ağustos – 3 Eylül kampı için 5 Ağustos tarihine kadar ücreti yatırmış ve kayıtlarını gerçekleştirmiş olmaları gerekiyor.

Kayıt formu için tıklayınız.

*Kampa gönüllü destek vermek isteyenler formda “gönüllü olmak istiyorum” seçeneğini işaretleyebilirler. 5 kişilik gönüllü katılımımız olacaktır. Gönüllüler gün içerisinde yapılacak uygulamaların koordinasyonu ve yemek organizasyonunda yer alacaktır. Gönüllülere 3 öğün yemek, yatacak yer, dilerlerse bir sonraki eğitimde burs imkanı ve bol bol sevgi verilecektir.

Gönüllü/Burslu kayıt formu için tıklayınız.

Konaklama ve Ulaşım

Ekoköyümüzde 4 kişinin konaklayabileceği bir bungalov bulunuyor. Ayrıca 2 tane 3-4 kişilik büyük bir çadırımız bulunuyor. Dilerseniz kendi çadırınızı keyifle kurabileceğiniz bolca ağaç gölgemiz de cabası… Kompost tuvaletimizde ileri dönüşümü deneyimleyebilirsiniz. Eğitimlerimiz hava durumuna bağlı olarak kapalı ve açık eğitim alanlarında yapılacaktır. Semaverde çay keyfi, günün her saatinde mümkündür…

Ekoköye ulaşım için tıklayınız.
Gelmeden önce unutmamanız için tıklayınız.

*08:00- 09:00 arası kahvaltı / 12:00 -13:00 arası yemek saati / 18:00 ve sonrası akşam yemeği ve serbest zaman
*Öğünlerimiz tamamen organik ve gıda topluluğumuzdan gelen yiyeceklerle vejetaryen olarak hazırlanıyor. Her öğünde veganlar için de mutlaka seçeneğimiz oluyor.
*”Bazı” bireysel işler ve “bazı” topluluk işleri katılımcılar ile birlikte yapılacaktır. (bulaşık, çadır kurulumu vb. işler)
*Kerpiç, gıda ormanı, yükseltilmiş yatak ve diğer uygulamaya yönelik etkinliklerde, bir takım ağır işler olabilir. Bu etkinliklerde ahşap teknikleri, kerpiç, kazma ve bolca kürek kullanılacaktır.