Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerEkolojist çiftin öldürülmesine sessiz kalmayacağız! Sen de sessiz kalma, suça ortak olma!

Ekolojist çiftin öldürülmesine sessiz kalmayacağız! Sen de sessiz kalma, suça ortak olma!

-

Doğa dostları, katil şirketlerle mücadele ederken öldürülen çift için Facebook’ta yer alan Karadeniz Çevre Haberleri Portalı‘ndan çağrı yaptı. Çağrılarında “Bir ölür, bin doğarız” diyen doğa savunucuları oluşturulan metne katılımın açık olduğunu, bu cinayete sessiz kalmak istemeyen herkesin imzacı ve destek olabileceğini belirtti. Ayrıca çağrıda, “Herkesi 27-28 Mayıs 2017 tarihinde ülkenin dört bir yanından gelip Antalya’da buluşmaya, yanlışlara karşı hep birlikte sözümüzü söylemeye davet ediyoruz” denildi.  

Çağrı metni:

Türkiye, tarihinin en büyük çevre sorunlarını yaşarken, yaşamı korumaya çalışanlar ise ilk kez bir cinayete kurban gitmişlerdir.

Antalya Finike Kızılcık yaylasında mermer ocaklarına karşı mücadele veren Ali Ulvi Büyüknohutçu ve Eşi Ayşin Büyüknohutçu dağ evinde silahla öldürülmüşlerdir. Yaşam savunucularının silahla cinayete kurban gitmeleri bir ilktir ve de bir dönüm noktasıdır!

Bu nokta, sistem değişikliğinin yaşandığı referandumun kazanılmasına rağmen kağıt üzerinde kaybedildiği bir döneme de rastlamıştır(!)

Bir ülkede, bir seçimin sonuçları bile hukukla düzeltilemezken, çevreci cinayetinin aydınlatılması şöyle dursun, bundan böyle daha da vahim durumlarla karşılaşmak mümkün olabilecektir. Böyle bir iklim yaratılmak istenmektedir. Buna izin verilmemelidir.

Hukukun aciz kaldığı dönemin çevreciler açısından bir başka önemi daha vardır: Yaşam savunucularının küçücük bir parkı korumak için başlattığı direniş, KOSKOCA BİR GEZİ ruhunu ortaya çıkarmış, ama bunun karşısında da, her yaptığı koruma eylem ve faaliyetlerlerin de eleştiri, hakaret ve aşağılanmaya karşılaşmıştır. Böylelikle de çevrecilere karşı adı henüz konulmayan garip bir iklim oluşturmaya başlanmıştır. Oluşan iklim son cinayetle yeni bir aşamaya evrilmiştir.

Bizler doğa dostu, ekolojist, çevreci ve doğa korumacılar olarak bu yeni duruma karşı yeni bir duruş ve yeni bir tavır alışı hayata geçirme zorunluluğunda olduğumuzu idrak etmekteyiz.

Bizler bir yandan doğada yaşam kuran, bir yandan da gözlerden uzak yerlerde bazan tek başına doğa koruma mücadelesi verenleriz.

Oluşan iklimle büyük bir risk altındayız. Bu nedenle sesimizi duyurmalı ve bizimle aynı durumu paylaşan geniş halk yığınlarına da kendi durumumuzu iyi anlatmalıyız.

Bu amaçla, cinayetin yaşandığı Antalya’da Türkiye’nin dört bir yanından; Trakya’dan, Marmara’dan, Ege’den, Karadeniz’den, Doğu’dan, Batı’dan, Kuzey’den Güney’den bir araya gelerek hem güvenlik sorunlarımızı, hem de kurmak istediğimiz geleceğin hayallerini seslendirmeliyiz.

Hunharca öldürülen Ali Ulvi Büyüknohutçu ve Ayşin Büyüknohutçu gibi acıların yaşanmaması için ağaçlardan, sulara, yollardan, yaylalara varıncaya kadar herkese dillendirmeliyiz. Finike mermer ocaklarına karşı verilen mücadelenin sonuna kadar sürdürüleceğini, ocaklar kapanıncaya kadar takip edeceğimizi ve ülkenin dört bir yanındaki sorunlara karşı aynı kararlılığımızı sürdüreceğimizi duyurmalıyız!

27-28 Mayıs 2017 tarihinde, doğa için emek harcayan sizleri, herkesi ülkemizin dört bir yandan gelerek Antalya’da buluşmaya ve yanlışlara karşı SÖZÜMÜZÜ SÖYLEMEYE DAVET EDİYORUZ.

Bizleri öldürmeye cüret edenlere de bizler; BİR ÖLÜR, BİN DOĞARIZ! demeye davet ediyoruz.

#BirÖlürBinDoğarız

Bu ortak olarak kaleme alınmış çağrımıza şimdilik onay veren çağrıcı ve imzacı oluşumlar aşağıdadır. Çağrı metnimiz imzacılara açıktır katılım bildirme için sayfamıza yazabilir, aşağıdaki telefon numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz.

İrtibat: Batı: 0533 245 60 78 Doğu: 0535 542 79 75 Kuzey: 0535 931 49 99 Güney: 0533 771 4157

İmzacılar:

EGEÇEP (Bütün bileşenleri ile)
Munzur Koruma Kurulu (DEDEF)
Fındıklı Dereleri Koruma Platformu
A Platformu
Yaşam ve Dayanışma Yolcuları
Perisuyu Koruma Platformu
Yeşil ve Sol
Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇEP)
Loç Vadisi Koruma Platformu
Trakya Termik Santrallere Hayır Platformu
Senoz Vadisi Koruma Platformu
Silivri Çevre Derneği
İğneada Doğa Elçileri
Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP)
Kömüre Hayır Platformu
Boğazpınar Köyü HES Karşıtı Platform
Yeşil Direniş Ekoloji ve Yaşam Gazetesi
Yeşilırmak Tozanlı Çevre Platformu 
Yeşil Gerze Çevre Platformu (YEGEP)
Bartın Çevre Kültür ve Doğal Varlıkları Koruma Derneği 
Amasra’da Termik Santral İstemiyoruz Platformu 
Amasra’ya Dokunma İnisiyatifi
Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu
Sütçülerliler Dayanışma Platformu
Mersin Çevre Dostları Derneği 
Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformu 
Karadeniz Çevre Haberleri 
Anıtpark Direniş
Gaia Dergi
İnadına Haber
Parklar Bizim Ankara

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol