Ana SayfaEkolojiDoğaEl değmemiş doğasına balta vurma çabalarına rağmen: Hâlâ çok güzelsin canım Karadeniz

El değmemiş doğasına balta vurma çabalarına rağmen: Hâlâ çok güzelsin canım Karadeniz

-

Denizin kıyılara vuran hırçınlığının yeşilin huzuru ve dinginliğinde eriyip gittiği bir bölge… İçlere ve uçlara gittikçe çetinleşen coğrafyası, her an yağmurun yağabilme ihtimalinin aklınızda yer bulduğu iklimi ve bütün bu doğallığa sadık kalmasını başarabilen insanı ile Karadeniz, diğer bölgelerden ayrılabilen bir öneme sahip.

Samsun’dan başlayıp Batum’a uzanan Karadeniz yolculuğumuza kıyı şeridini takip ederek devam ediyoruz. Giresun’un kale bölgesi ve çevresi, şehrin güzelliklerini bir araya toplamış, denize ve karaya hakim, havası tertemiz bir yer. Giresun’dan sonra, hemen her şehrin, şehri tepeden görebilen bir Boztepe’si var. Teleferik sayesinde, herkesin belli bir yüksekliğe erişebileceği ve şehri kolaylıkla kucaklayabileceği bir sefer imkânı sunuluyor. Özellikle Ordu Boztepe, hele bir de sislerin gel-gitliliğine denk geldiyseniz unutulmayacak manzaralar yaşatmayı başarabiliyor.

Processed with VSCO with hb1 preset

Trabzon merkeze varmadan hemen önce Faroz Limanı’na demir atıyoruz. Balıkçıların her birinin küçük birer kulübeye ve tekneye sahip olduğu liman olan Faroz, Trabzon’un en köklü bölgelerinden. Yüze yakın balıkçı kulübesi, her birinin yapı şekli aynı olsa da her bir balıkçının kendinden kattığı ufak farklılıklar sayesinde renklilik kazanıyor. Liman çevresinde dolaşmak ve gün batımını bütün renkleriyle yakalamak enfes bir ziyafet, oradan yürüyerek şehrin merkezine varabilirsiniz. Yalnız, kıyıya çarpan dalgalardan sırılsıklam olmamaya gayret göstermek gerek.

Uzungöl ziyareti bir hayal kırıklığına dönüşüyor, çünkü o eski takvimlerde gördüğümüz yemyeşil doğanın içinde bir cami ve bir göl imajı tamamen yıkılmış durumda.Betonlara basmamaya çalışarak yoğun turist gruplarının arasından görmek istediğimiz manzaraları yakalayıp yola devam ediyoruz.

Artvin, kıyıdan içerilere gidildikçe belki de doğa severlerin görmek isteyeceği en mühim alanlara sahip, keşfedilmemiş ancak keşfedilmeye yakın doğabilecek tehlikelerin de önüne geçilmesi gerektiğine inanan, engebeli dağları arasında doğanın bütün el değmemiş güzelliklerini bir arada barındıran yaylalara sahip muhteşem bir il. Hâlen keşfedilmemiş türlere ev sahipliği yapan bir bitki örtüsü olduğundan bahsedilir Macahel bölgesinin, Borçka ve Şavşat-Karagöl görülmelidir.

Processed with VSCO with f2 preset

Geneli kıyı şeridinden oluşan yolculuğumuzun bir de iç yüzünü, gezmek ve görmekle bitirilemeyecek yaylalarına sahip olduğunu düşünecek olursak Karadeniz, doğa severler için paha biçilemez güzelliklere sahip. Özellikle mayıs ayından sonra yeşermeye başlayan ve yaz sonuna kadar devam eden doğasının, kışın da farklı bir atmosfer kazanacağını tahmin ediyoruz. Son dönemlerde, yaylaların el değmemiş dokularına balta vuracak çalışmalara engel olmak konusunda ise bizlere büyük işler düşüyor.

Karadeniz Mert Erdoğan 2

Bitirmeden, gezi boyunca kaydettiğimiz görüntülerden bir kısa film oluşturduk. Beğeneceğinizi tahmin ediyor, teşekkür ediyoruz. Yeşille ve sevgiyle kalın.

Fotoğraflar ve Video: F. Mert Erdoğan
Yazı: F. Mert Erdoğan

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol