Her yıl sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı içeren filmleri sinemaseverlerle buluşturan ve sanata erişimin lütuf değil hak olduğunu vurgulayan Engelsiz Filmler Festivali, 7. yılında izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Festival bu yıl da sırasıyla İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da gerçekleştirilecek.

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin destekçileri arasında bu yıl European Endowment for Democracy Fund, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Sabancı Vakfı ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yer alıyor.

Festivalde; Türkiye ve dünya sinemasının en iyi örneklerinden 48 film, görme ve işitme engelli sinemaseverlerin erişimine uygun olarak erişilebilir mekânlarda sunulurken, film gösterimlerinin yanı sıra tüm yan etkinliklerini de erişilebilir olarak gerçekleştirecek.

7. Engelsiz Filmler Festivali; 7-9 Ekim tarihleri arasında İstanbul, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu’nda (SineBu), 11-13 Ekim tarihleri arasında Eskişehir, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, 16-20 Ekim tarihleri arasında ise Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut Ankara’da düzenlenecek.

Festivalin program başlıkları, merak uyandırıyor!

Festival programında her yıl olduğu gibi; Türkiye sinemasının son dönemde öne çıkan en iyi örneklerden derlenen Engelsiz Yarışma, Dünya sinemasından ödüllü filmlerin yer aldığı Dünyadan, animasyon filmlerden oluşan ve yeni nesil sinemacılara esin kaynağı olmayı amaçlayan Çocuklar İçin, Türkiye sinemasının nitelikli kısa filmlerinden derlenen Uzun Lafın Kısası başlıklar yer alıyor.

Her yıl olduğu gibi programına yenilikler katarak içeriğini zenginleştiren festival yedinci yılında da; Ayrıksı Otu, Rehber Köpekler, Bizim İçin, Bizsiz Asla! ve Kim Demiş? adlı 4 yeni başlığı da bünyesine eklemeye hazırlanıyor. İzleyicisi için özel bir seçkiyi de beğenilere sunacak olan festivalin kurucuları arasında yer aldığı Be In! Erişilebilir Festivaller Ağı’nın hazırladığı “Be In!” başlıklı ortak kısa film seçkisi, festival programında olacak.

Engelsiz Filmler Festivali’nde yer alan tüm filmler; göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile, erişilebilir mekanlarda gösteriliyor.

Engelsiz etkinlikler

Engelsiz Filmler Festivali’nin 7.yıl etkinlik programın ise bir hayli yoğun olacak. Etkinlikler arasında; film gösterimleri sonrası film ekipleriyle söyleşiler, 9-12 yaş çocuklar için Canlandırma Atölyesi, otizm spektrum bozukluğu bulunan çocuk ve gençler için Otizm Dostu Gösterim, Sanal Gerçeklik Deneyimi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yapılacak çeşitli paneller yer alıyor.

m Gösterim ve Etkinlikler Ücretsiz

Engelsiz Filmler Festivali her sene olduğu gibi bu sene de tüm gösterimlerini ve yan etkinliklerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor.

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ

Web Sitesi | Facebook | Twitter | Instagram