Okuma süresi: < 1 dakika

Engelli bireylerin yaşamlarında onlarca kısıtlılık içerisinde ülkemizde yaratılan çözüm önerileri, genellikle onların temel yaşam gereksinimlerini karşılayabilmek üzerine üretilmekte. Bu alanda kültürel ve sosyal yaşantı, öncelikler dahilinde tutulmamakta.

Hayal Edin Gerçekleştirelim yarışması kapsamında “Engelsiz Sanat Haritası” isimi ile geliştirilen proje, bu alandaki toplumsal açığı kapatmak için bir umut vadediyor.

Proje özetle; kültürel ve sanatsal etkinliklere kolay erişim sağlayamayan engelli bireylere, müze ve galerilerde sanatçılar ile buluşabilecekleri rehberli turlar düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Bu turlar ile güncel sanat etkinliklerini baz alarak engelsiz sanat rotasının oluşturulması da hedeflenmektedir. Proje kapsamında kendi mimarisinde engelli bireylere kolaylık sağlayacak değişiklikler yapacak olan galeri, müze, oditoryum vb. kuruluşlara engelsiz sanat noktası unvanı verilerek Engelsiz Sanat Haritası’na dahil edilecektir. Oluşturulan Engelsiz Harita ile tüm sanat kurumları engelli bireyler için bilinçli olmaya davet edilecektir. Bu sayede engelli bireyler kendileri için kolay ve ulaşılabilir hale getirilen sanat noktalarını ziyaret ederek sanatla buluşabilecektir.

Engelsiz Sanat Haritası projesinin gerçek olabilmesi için linki tıklayıp oy verebilirsiniz.