TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Eskişehir’de kentin en verimli topraklarının bulunduğu Alpu Ovası’nda kurulması planlanan ve bittiğinde Türkiye’nin en büyük termik santrali olacağı belirtilen Alpu Termik Santrali’nin “çevre cinayeti” anlamına geldiğini söyledi. Bozoğlu, Alpu Termik Santrali’nin yılda yaklaşık 8 milyar kilogramlık bir karbondioksit salınımı oluşturacağını belirterek, “Dolayısıyla iklim değişikliğine büyük bir katkısı olacak. Alpu, dünyadaki ekolojik krizi arttıracak bir proje” dedi.

450 futbol sahası büyüklüğünde kül depolama sahası

Bozoğlu ve Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı İlkim Yiğit, Alpu Termik Santrali’nin kurulmasının planlandığı Eskişehir’i ziyaret ederek teknik incelemede bulundu.

İncelemelere ilişkin basın açıklaması yapan Bozoğlu, “Alpu Termik Santrali üç üniteden oluşacak. Eskişehir’de toplamda bin 80 megawattlık devasa bir termik santral planlanıyor. Yılda 6 milyon 316 bin 812 ton kömür yakılacak ve 8 milyar kilovatsaat elektrik üretecek. Yılda yaklaşık 8 milyar kilogramlık bir karbondioksit salınımı oluşturacak. Alpu, dünyadaki ekolojik krizi arttıracaktır. Yaklaşık 450 futbol sahası büyüklüğünde kül depolama sahası ile karşı karşıyayız. Ayrıca bin 500 futbol sahası büyüklüğünde enerji üretim alanı olacak” diye konuştu.

Yerleşim yeri içinde

Alpu Termik Santrali’nin yerleşim yeri içinde olduğuna dikkati çeken Bozoğlu, “Eskişehir il merkezine 32 kilometre, Tepebaşı ilçe merkezine 25 kilometre, Gündüzler Mahallesi’ne 5 kilometre, Kozlubel Mahallesi’ne 3 kilometre ve Beyazaltın Mahallesi’ne 1,5 kilometre mesafede yer alacak. Yani yerleşim yerlerine oldukça yakın bir bölgede yapılması planlanıyor” dedi.

Verimli topraklara santral olmaz

Alpu Termik Santrali’nin Eskişehir’de kentin en verimli topraklarının bulunduğu Alpu Ovası’nda kurulmak istendiğinin altını çizen Bozoğlu, bu tesis ile birlikte tarımsal üretimde büyük bir maddi kayıp yaşanacağına vurgu yaptı. Bozoğlu, “Tarım alanlarını, kömür sahaları ve kül depolama atık sahalarına çevirecekler. Bu da zaten dışa bağımlı tarım politikalarının daha da zarar göreceği anlamına geliyor” dedi.

Alıntı: BirGün