Bütün dünyada hayvanların sömürüldüğü ve doğal ortamlarından zorla alınarak özgürlüklerinin kısıtlandığı hayvanat bahçeleri, sirkler, safari parklar gibi sözüm ona eğlence ve aktivite mekanlarına ilgi hızla azalırken ve özellikle topluma mal olmuş ve milyonlarca takipçisi olan ünlü kişiler aslında bu mekanların hayvan zulmünden başka bir şey olmadığına dikkati çekmeye çalışırken ne yazık ki bunun tam tersi olarak hayvan zulmünü normalleştirmeyi destekleyen bireyler de oluyor! Fahriye Evcen ve Burak Özçivit’in Güney Afrika’da gittikleri safaride bayıltılmış çita ile gülümseyerek poz verip çektirdikleri ve “Under the influence of magic” notu ile Evcen’in Instagram profilinden paylaştığı fotoğraf buna en iyi örneklerden biri! Fotoğrafın yoruma kapatılmış olması aslında bu olayda doğru olmayan bir şeyin olduğunun bilindiğini doğrular nitelikte!

Sosyal medyada insanların vahşi hayvanlarla çekip paylaştıkları ve sayısız beğeni alan  fotoğraflar aslında masum gibi görünse de bu fotoğrafların arkasında o kadar da masum olmayan hikayeler yatıyor. Yasa dışı olarak yaşadıkları ortamlardan ve annelerinden daha yavru iken kopartılan vahşi hayvanların turist eğlence merkezlerine satıldığını belirten WAP (Dünya Hayvanları Koruma örgütü – World Animal Protection) hayvan sömürüsünü eğlence olarak pazarlayan ülkelerin başında Güney Afrika, Kenya ve Tanzanya geldiğini belirtiyor… Çünkü turistlerden vahşi hayvanlarla fotoğraf çektirmek için inanılmaz bir talep var. En çok kullanılan hayvanlar arasında aslanlar (büyük kediler ),zürafalar, filler, koalalar ve nesilleri tükenmekte olan slothlar, sonrasında ise yılanlar ve timsahlar geliyor. Araştırmalara göre şu anda yaklaşık 550 bin vahşi hayvan bu sektörde kullanılmak amaçlı hapis tutuluyor ve birçoğunun itaat etmeleri için dayak yedikleri, aç bırakıldıkları ve hatta çok büyük olduklarından bakımları masraflı olduğu için terk edildikleri ifade ediliyor. Hapis hayatı yaşayan ve her gün defalarca veteriner dahi olmayan kişiler tarafından iğnelerle uyuşturulan hayvanların büyük travmalar yaşadıkları yine verilen bilgiler arasında.

Uyuşturulmuş vahşi hayvanlarla çekilen fotoğraflar genellikle olayın iç yüzünü bilmeyen insanları ve özellikle de çocukları özendiriyor ve bu fotoğrafların eğlenceli olduğunu düşünerek kendileri de çektirmek istiyorlar. Vahşi hayvanlarla fotoğraf çektirme modası dolayısı ile hayvan sömürüsünün önüne geçmeyi hedefleyen WAP bu konu ile ilgili Instagram ile birlikte çalışarak ilgili fotoğraflar ile paylaşılan bazı #hashtag’lerin alarm niteliğinde olmasını ve şikayet edildiği takdirde bu fotoğrafların Instagram’dan silinmesi ve kullanıcıların Instagram profillerinin kapatılması konusunda anlaştı.

Tabii ki insanlar istedikleri fotoğrafları çekip sosyal medya profillerinde yayımlama özgürlüğüne sahipler ama bu özgürlük başkalarının özgürlüğüne ve hayatına mal olmamalı.

Kaynak: The Guardian, The Omnivor