Okuma süresi: 5 dakika

Bir eve ilk kez girdiğinizde duyduğunuz o hissi nasıl tanımlarsınız? Bazı evlerde kendimizi hemen rahat hissettiğimiz halde, bazıları çok iyi yatırım yapılmış olsa bile bizi rahatsız edecek dalgalar yayar. Eğer buna inanıyorsanız muhtemelen Feng Shui’yi zaten biliyorsunuz demektir. Çinliler bu sezgisel duyum prensiplerini ilk kez yedi bin yıl önce oluşturulmuş kapsamlı bir bilgi kitlesine dönüştürmeyi başarmışlardır. Eve uygulanan akupuntur da diyebileceğimiz bu “Yerleştirme Sanatı” kitapları, milattan birkaç yüz yıl önce yazılmıştı bile.

Feng Shui’nin terimsel anlamı rüzgâr ve su. Bu ismin ardındaki fikir havanın suyun tüm yaşam formlarının var olmaları için gerekli olmalarının ötesinde mükemmel birer chi taşıyıcısı olmalarıdır. Chi en kısa tanımıyla yaşam kuvvetidir. Bu terimin ilk amacı doğal dünyanın prensiplerini evimize getirmek denilebilir. Çin imparatorlarının zenginliklerini sağlama ve sürdürme yolu olarak gelişen bu metotlar sizce bizim de hayatımıza pozitif etkiler yayabilir, hatta hayatımızı düzenleyebilir mi?

İşte bunu öğrenmek için birkaç basit ama etkili yöntem:

1. Kapılar neredeyse evin kilit faktörü

Evin kapıları chi’nin çoğunun eve ve odalara giriş noktalarıdır. Uygunsuz bir kapı yani bozuk, boyası ve kilidi eskimiş bir kapı Feng Shui anlamında büyük bir ihmalkârlık olabilir. Böyle kusurlar chi’nin eve girmesini engelleyebilir, evden kaçmasına sebep olabilir ve sonuç olarak yaşamımızda zorluklarla mücadele etmemiz ya da başarıya çok zor ulaşmamız gibi durumlar yaşanabilir. Yani evimizdeki chi akışını düzenlemek adına dış kapı da dahil tüm kapıları onarmalıyız.

Başka bir örnek olarak, eğer bir odada kapı ile pencere birbirine karşılıklı bakıyorsa chi düz çizgiler şeklinde aktığı için bu yanlış olacaktır. Bu tür odalardaki kişiler chi yetersizliği çekeceklerinden yorgunluk ve enerjisizlik gibi durumlarla karşılaşabilirler veya kapı karşısında uyumak, çalışmak da Feng Shui’ye göre uygun bir durum değildir çünkü chi’nin girişi olan bu noktalar bir cisme çarpıncaya kadar düz bir çizgi halinde ilerlediği ama bu katı cismin chi’yi dağıtıp her yere gönderdiği düşünülür. Bu iki durumda da çözüm kapı ile nesnenin arasında saydam bir kristal asmak olacaktır. Son olarak da bir odada bulunduğu herhangi bir noktadan kapıyı göremeyen kişiler, bilincinde olmayacağı kadar derin olsa da “birisinin ona arkadan saldırması” durumuna karşı hep duyarlı olacaklardır ve bu sembolik olarak kişinin hayatında sadakatsizlikten ve ihanetten korkmasına bir sebeptir.

2. Işıklandırma ruh halini doğrudan etkiliyor

Yetersiz veya fazla ışık bizi rahatsız eder, bunu aslında kendi rutinimizdeki durumlardan da gözlemleyebiliyoruz yani daha iyi bir ruh hali için ışıklandırmanın önemi büyük. Güneş bir yaşam kaynağı olarak en yüksek nitelikli chi’yi yayar, bu yüzden evimizin en azından bir kısmının güneş alması önemlidir.

gunesBir eve direkt güneş ışığı girmiyorsa, chi ışıklandırma ile sağlanmalıdır ve bu ışıklandırma evdeki enerji düzeyini yükseltecek biçimde yapılmalıdır. Örneğin, beyaz ampuller kullanılması tavsiye edilir, ancak direkt ışık kullanılması doğru olmadığından ışığı yayacak bir abajurla ya da diğer yollarla kullanılmalıdır. Halojen ışıklandırma da aynı nedenden ötürü, özellikle yukarı dönük olduğunda iyidir. Eğer spotlar kullanılacaksa, ışığı dağıtacak armatürlerle birlikte kullanılmaları en iyisidir ya da en azından onları yataklara, masalara ve kanepelere yönlendirmekten kaçınılmalıdır. Floresan ışıklandırma ise insanların hasta görünmesine sebep olabileceği için tavsiye edilmez, sarı ışıklıları daha ideal olabilir.

3. Sağlıklı bitkiler ve meyveler eve canlılık getirir

Bitkiler chi ile doludur ve büyürken canlı, dinamik ve sağlıklı chi yayarlar. Ancak solmaya başladıklarında chi de onlarla birlikte solar ve aile üyelerinin canlılık düzeyini düşürür. Çoğu kişi ev bitkilerinin estetik değerlerinin ötesinde enerjisel öneminin farkında olmayarak ölmekte olan bitkileri evde tutabilirler, bu da evin enerjisinde bir düşüşe yol açar.

Feng Shui tarafından tavsiye edilen bitki tipleri aşağıya doğru dökülen veya büyüyen tipler yerine, yukarı doğru büyüyen geniş yapraklı tiplerdir çünkü yukarı doğru büyüyen bitkiler chi’yi yükseltirken aşağı doğru dökülen bitkiler chi’yi “toprağa aktarırlar”. Bir de geleneksel Feng Shui’nin kurutulmuş çiçekler gibi artık canlı olmayan ev bitkilerine ve özellikle her türlü dikenli bitkiye karşı olduğunu da aklımızda bulundurmalıyız.

Meyve sembolleri ise şans ve doğurganlık getirecektir. Meyve bir bolluk sembolüdür, Çinlilere göre zenginliğin birçok çeşidi vardır bunlardan biri de çok çocuğa sahip olmak veya doğurganlıktır. Bu yüzden, bir sürü tohumu olan meyveler, en çok da nar verimliliği ve doğurganlığı simgeler.

sebze ve meyveler4. Maddelerden yararlanarak verimi artırın

Çinliler evren boyunca birbirini tamamlayan zıtları tanımlamak için ying ve yang terimlerini kullanmışlardır. Doğada ve yaşamlarımızda her fenomenin bir ying bir de yang tarafı vardır. Ateş ve su evrenin temel yasalarından birinin birbirini tamamlayan zıtlar prensibinin mükemmel bir örneğidir. Biz de ateş ve suyu birleştirmenin uyumlu yollarını bularak evimizde yin ve yang’in dengeye kavuşmasını sağlayabiliriz.

Örneğin; denizin üzerinde batan bir güneş resmi, bir su kasesine konulmuş suyla ilişkili siyah veya koyu mavi renklerinde mumlar, ayna ya da cam önüne konmuş mumlar ile bu uyumu yakalayabilirsiniz. Böylece su hayatımızdaki duyarlılığı ve sezgiselliği teşvik ederken, ateş sosyal hayatımızı güçlendirir.

Bir güvenlik, süreklilik, değişmezlik ve kalıcılık duygusuna ihtiyaç duyuyorsanız, evinizdeki toprak unsurları yani kahverengi renkteki nesneleri, seramik ve taş materyalleri çoğaltabilirsiniz. Metali kullanarak da hayatınızdaki öz kontrolü, düzeni artırabilirsiniz.

5. Renkleri doğru kullanarak doğru etkiyi alın

Beyaz hâlâ birçok evde duvarlar ve tavanlar için zemin rengi olarak kullanıldığından bizde genişlik ve temizlik duygusu yaratır. Ancak aşırı derecede kullanılması hayatımıza bir boşluk atmosferi katar, yani beyaz duvarları olan bir eviniz varsa renkli mobilyalar kullanmak can sıkıntısı, belirsizlik gibi hislerden uzak tutmaya yarar.

Kırmızı renk size enerji verir bu nedenle bir konuda teşvik edecek bir etki arıyorsanız odanıza kırmızı aksesuarlar yerleştirebilirsiniz. Ama kırmızının uyarıcı etkisinden ötürü onu bir zemin rengi yani duvar rengi olarak değil de vurgu rengi olarak kullanmanız tavsiye edilir. Turuncu rengi yaşam heyecanınızı yeniden uyandırır, evinizde turuncuyla ilgili yaptığınız her hareket, romantiklik ve iyi aile ilişkileri getirecektir. Ancak kırmızı ve turuncunun enerjiyi artıran etkisi nedeniyle yatak odalarında fazla kullanımı uyku düzenini bozabilir.

Kişisel gelişimi desteklediği bilinen yeşil ve sakinleştirici özelliği olan mavi ise yatak odası ve çalışma odası için oldukça uygun renklerdir.

6. Evinizin enerjisel haritasına bir göz atın

Bagua, bir evin Feng Shui haritasıdır ve evinizi dokuz eşit parçaya ayırır. Yaşamın belli bir alanına şans getirmek için bu enerji haritasını kullanarak bölümlerdeki chi’yi güçlendiririz ya da aktive ederiz. Dikdörtgen veya kare şeklindeki her oda bu uygulamaya uygundur.

Pusula ibresinin kuzeyi işaret ettiği yön, kariyer bölümüdür. Burada bir yelkenli veya sembolü burayı aktive edecek ve tüm olanakların açık olduğu düşüncesini simgeleyecektir.
Güneyde yani kariyer bölümünün tam karşısında ün ve itibar bölümü yer alır, buraya birkaç kırmızı mum ekleyerek burada istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

fengshui-enerji-haritasiOdanın doğusu aile ve sağlık bölümü olarak görülür, buraya tüm aile bireylerinin bulunduğu bir fotoğraf koymanız bağları güçlendirir. Batı kısmı yaratıcılık ve ilham bölümüdür, buraya kendi yarattığınız bir şeyi veya bir hobi eşyanızı koymak size olumlu etkiler edecektir.

Odanızın güneybatısı aşk ve ilişkiler bölümüdür, bu kısma çift nesneler yerleştirmeniz hayatınıza yeni biri almanıza veya mevcut olanı geliştirmenize yardımcı olur. Kuzeydoğuda yer alan kısım kişisel gelişim bölümüdür, buraya yerleştireceğiniz en iyi nesne hayattaki yolunuzu temsil eden günlüğünüzdür. Güneydoğu zenginlik ve bolluk bölümüdür, burayı mor renkte bir nesneyle aktive edebilir veya para akışını temsilen bir şelale resmi koyabilirsiniz. Son olarak kuzeybatıda yolculuk ve destek bölümünüz yer alır, buraya bir yerküre modeli koymak yolculuklarınızı artıracaktır.

Kaynak: Feng Shui ile Yaşamını Yeniden Yarat, Yaron Zafran.