Okuma süresi: < 1 dakika

Hedef 5 Bin Bilinçli Kadın

Evlerden Evrene Çevre Bilinci Projesi, 5 bin kadına vereceği eğitimle sağlıklı bir çevre oluşturmayı hedefliyor. Ayrıca çevre kirliliğini azaltmakta çok önemli bir işlevi olan kadının çevre bilincini arttırarak toplumda sağlıklı bir çevre oluşmasını sağlamak da projenin amaçları arasında bulunuyor. Bu proje Türkiye’de bir ilk olması bakımından da önem taşıyor. Bu projeye katılan tüm kadınların ev kadını olması da projenin başka bir çarpıcı yanını oluşturuyor. Zeytinburnu Belediyesinin koordinasyonunda ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ÇEVKO Vakfı ortaklığında hazırlanan projede görev alarak eğitimlerini tamamlayan kadınlar “çevre koordinatörü” olarak 5 bin kadını çevreye karşı bilinçlendirecek.

Pek Çok Kurum Destek Veriyor

Törende Proje Koordinatörü Perihan Eren Bana, “Burada şu an 5 bin kadını eğitecek kadınlara eğitim veriliyor. 2 yıl içerisinde 5 bin kadına ulaşacağız. Kadınlarımız daha sonra sahada, okullarda ve Zeytinburnu Belediyesine bağlı olan bilgi evlerinde ev kadınlarına üç yarım günlük çevre farkındalığı aşılamak amaçlı eğitim verecekler.” diye konuştu. Doğayı katletmeyi durdurduk dediğimizde çok geç kalmış olacağız diyen Proje Eğitmeni İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Filiz Albayrak, insanların çevre sorunlarını görmezden geldiğini belirtti. Projeye destek veren diğer bir kurum olan ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer ise vakıf olarak 1991 yılından beri geri kazanım konusunda çalışmalarda bulunduklarını ve 119 belediye ile işbirliği içinde olduklarını dile getirdi.

Sertifikalı Çevreciler Bilinçlendirmeye Hazır

Kadınların, evlerine en yakın okula başvurarak projeye kayıt yaptırabileceklerini ve her okuldan yardım alabileceklerini belirten Perihan Eren Bana, kadınlar projeye katılmak için başvurduklarında koordinatörlerin onlarla mutlaka iletişime geçeceği bilgisini verdi. Bana ayrıca, “Kadınlar proje kapsamında ödül kazanma hakkına da sahip olacak.” dedi. Konuşmaların ardından eğitimini tamamlayan 30 kadın sertifakalarını aldı. Kadınların temsili olarak kep atmasıyla birlikte tören sona ermiş oldu.

Kaynaklar: Kon Haber, Sabah,  Milliyet, Haber 7, EvlerdenEvrene