Ana SayfaDuyurular & EtkinliklerEzber bozan bir girişim: Çak bi Pati Yeni Nesil Sokak Hayvanları Derneği

Ezber bozan bir girişim: Çak bi Pati Yeni Nesil Sokak Hayvanları Derneği

-

Sosyal medyada hayvanlarla ilgili iki tür paylaşıma alışkınız; ya satın alınmış, sahipli cins hayvanların sevimliliklerinin kaydedildiği videolar ve fotoğraflar ya da sokaklarda, barınaklardaki sahipsiz ve terk edilmiş hayvanların iç acıtan fotoğrafları.

Ezberi bozan bir girişim var son zamanlarda: Çak bi Pati Yeni Nesil Sokak Hayvanları Derneği. Sistematik, enerjik, yüksek motivasyonlu ve pozitif yeni nesil hayvanseverlerden oluşuyor. Yeni nesil çünkü; teknolojiyi, gündemi, çağımızın imkânlarını çok doğru değerlendirip kendi pozitif yaklaşımlarını da katarak, sokak hayvanlarına yardım etmeyi onlara acımaktan uzaklaştırarak neredeyse eğlenceli bir hale getirip özendiren bir girişim.

Sosyal medya hesaplarından takip ederken annesiz kalmış bir kediye ah çekip gözleriniz dolup “hangisine yetişeceğiz ki önce, bunun çözümü bende değil” diyeceğinize, sevimliliğine gülümseyip “bu bebek için biz de bir şey yapalım” duygusu geliştiriyorsunuz. Hemen akabinde o bebek ya da diğerleri için keyifli organizasyonlar yapıyorlar ve yardım etmenin, ona yuva bulmaya çalışmanın bu kadar keyifli bir hale getirilmesine şaşırıyorsunuz. Sadece bu kadar kolay olduğuna ve bunca yıldır neden bu şekilde bakamadığınıza üzülüp şevkle daha sıkı takip ediyorsunuz.

Derneğin kurucusu Talha Demircan, evinde iki kedili normal bir hayat yaşarken, hamile bir kedinin 5 yavrusunu evinde doğurmasıyla başlıyor Çak bi Pati yolculuğu. Sahiplendirmeler yaptıkça adı duyuluyor ve birileri iletişim kurmaya başlıyor, yardım istiyor derken elden bağış toplayarak yürütüyor başlarda süreci. Hamile kedilerin güvenli bir alanda doğum yapmalarını sağlıyorlar ve bebeklerin 2 ay anne sütü almalarını, sonra sahiplendirebildiklerini sahiplendirip yuva bulamadıklarını kendi takiplerinde olan kedi evlerinde besliyorlar. Elden bağışla ve kişisel çabalarla bir yerde tıkanacaklarını ve bu girişimin sekteye uğramasının önüne geçmeleri gerektiğini düşündükleri noktada da dernekleşiyorlar.

Fiili olarak 2015 yılı Aralık ayından beri faaliyetteler, dernekleşmeleri ise Şubat ayında oluyor. O süreçten beri 300’den fazla kediye 30’dan fazla köpeğe dokunmuşlar; tedavi, kısırlaştırma, sahiplendirilme… 100’e yakın hayvan hâlâ himayelerinde ve bu sayıların içine besleme noktalarında baktıkları sokak hayvanları dâhil değil. Sadece himayelerine alarak kod verdikleri hayvanlar bunlar. Özetle, Yeni Nesil Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği’nde kimse kendine de hayvanlara da acımakla enerji ve vakit kaybetmiyor. Sadece üzerine düşeni en mutlu şekilde yapıyor ve gelecekte Çak bi Pati Derneği’ne ihtiyaç kalmamasını diliyorlar.

Çak bi Pati Derneği’ne bağış için ilk gün 13 Haziran

Pozitif, sosyal ve enerjik bir tavırları var. Sokak hayvanlarını kurtarmanın yeni nesil hali çok havalı! İstanbul Kadıköy’de bulunan Lemur Store ile ortak yürüttükleri ve Gaia Dergi’nin basın sponsoru olduğu yeni bir projeleri var şu dönemde. Her ayın bir Salı günü Lemur Store’da gün boyunca yapılan satışların bir kısmı Çak bi Pati Derneği’ne bağış olarak gidecek. Ayrıca farklı tasarımcıların bağışladıkları işlerin de satışının tüm geliri derneğe gidecek. Bu keyifli organizasyonun ilk günü 13 Haziran Salı gerçekleşecek.

Siz de isterseniz ürün alarak, yaptığınız işleri satış için bağışlayarak, Çak bi Pati ve Lemur Store sosyal medya hesaplarını takip ederek bu keyifli organizasyonun içinde yer alabilir ve sokak hayvanlarına destek olabilirsiniz.

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

Evvel Temmuz KSF gönüllüleri: Bu festival halkın festivalidir!

Evvel Temmuz Kültür Sanat Festivali 23 Temmuz'da Serinyol ayağınının da tamamlanmasıyla sona erdi. Halkın festivali Evvel Temmuz için gönüllülerinin hazırladığı basın bültenini ilginize sunuyoruz. 7 Temmuz’da...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol