Okuma süresi: 2 dakika

Hayvan katliamları ile ilgili fotoğrafları gördüğümde aklıma her zaman Maymunlar Cehennemi filmi geliyor. Sanırım empati yapmamı kolaylaştırıyor. Aşağıda göreceğiniz fotoğraflar da bunlardan biri. Korkutucu ve rahatsız edici. 

Yaklaşık 35 bin fil, her yıl hızla büyüyen fildişi ticareti için öldürülüyor. Afrika’daki birçok fil artık koruma alanlarında ve ulusal parklarda yaşamakta. Hükümetler ve yaban hayatı koruma örgütleri, filleri korumak için tüm yolları deniyor. Kaçak avcılar bölgeye girdiklerinde filler risk altındayken, zamana karşı yarışarak güvenlikleri sağlanmaya çalışılıyor.

Fotoğrafçı Pete Oxford, Zimbabve’de muhafaza edilen yaban hayatı barınağından kaçan yaklaşık 80 fili yakalamak için koşturan bir ekibe katıldı. Fillere erişebilmek için helikopter kullanılıyor. Filler ailelerine bakılarak gruplara ayrılıyor ve her grupla ilgilenen veteriner, fillerin büyüklüklerine bakarak uygun dozda ilaçla hayvanları sakinleştiriyor.

Fildişi talebinin patlamasıyla ve gergedan nüfusunun azalmasıyla fillerin tehdit altında olduğunu söyleyen Oxford, hayvanların her yerde tehlike içinde olduğunu da ekledi.

Duruma bakıldığında fillerin özgürlüğü kalmamış. Bir tarafta kaçak av tehlikesi bir tarafta da onu korumaya çalışan organizasyonların vahşeti. Bu kadar vahşi bir tür olmaya katlanamıyorum. 

Kaynak: Huffington Post

filler, fildişi, tehlike altında

filler, fildişi, tehlike altında

filler, fildişi, tehlike altında

filler, fildişi, tehlike altında

filler, fildişi, tehlike altında