Yapılan araştırmalar göstermiş ki; oturduktan 30 dakika sonra metabolizma %90 yavaşlıyor. Bu durum beraberinde kalp ve damar hastalıkları, Tip2 diyabet gibi pek çok hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Hareketsiz yaşam her yıl %9 oranında erken ölüme sebep olmaktadır. Bu durum bize gösteriyor ki yapılması gereken masa başında çalışırken de vücudumuzu harekete geçirmektir. Günümüz şartlarında çalışma ortamlarımız bizi fazlasıyla hareketsiz hale getirmiştir. İşte Fit Ofis Kart egzersizleri bu ihtiyaçtan yola çıkarak tasarlanmıştır. Fit Ofis Kart’ın tasarımcısı Dilek Çalışır ile kartlar üzerine konuştuk.

Ofis çalışanlarının masa başında saatleri geçmektedir. Bu hareketsizlik rutini kırmak, kan dolaşımımızı harekete geçirmek ve tabi ki vücudumuzu harekete geçirmek için tasarlanan bu egzersizler günde bir kahve molasında vücudumuza ihtiyacı olanı vermektedir.

Bu egzersizler düzenli yapıldığında kol ve bacaklarda belirgin bir toparlanma ve sıkılaşma sağlanmaktadır. Vücudumuzu uyandırmak ve postürümüzü düzeltmek için bu egzersizler çok doğru bir çözüm oluşturmaktadır.

Kartlar günde toplam 10 egzersiz ve 4 haftalık programdan oluşacak şekilde tasarlanmıştır. Her haftanın egzersiz programı o haftanın 5 günü için uygulanmaktadır. 4 hafta bittikten sonra başa dönüp hareketler tekrar yapılmaya devam edilmelidir. Kartların içinde ofis egzersizlerine neden ihtiyaç duyulduğu, hareketsizliğin, masa başı çalışanı olmanın vücuda nasıl zarar verdiği ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca kişinin kendi vücut ölçüsünü almayı sağlayan bir kart da bulunmaktadır. Kişi bu egzersizlere başlamadan vücut ölçülerini alıp not etmekte, böylece egzersizleri düzenli yaptığında ayda 1 ölçü alarak aradaki farkı görmektedir.

BU KARTLARA İLGİ NASIL?

Bu kartlara olan ilgi sevindirici. Yaklaşık 6 ay önce piyasaya çıkan kartlar 500 kişiye ulaştı. Amacım bu egzersizlerin öneminin daha çok anlaşılması yönünde. 22 sene boyunca masa başı bir çalışan olarak bu konunun öneminin daha çok yaygınlaşması hayat amaçlarımdan biri haline geldi. Hareket etmenin bu kadar pratik hale gelmesi ve vücudumuza sağladığı fayda ortadayken ilginin artıyor olması çok sevindirici bir haber.

NASIL BİR DEĞİŞİM SÖZ KONUSU?

Egzersizler ofis çalışanları için tasarlandığından, ekipmansız ve ofis mobilyası ile çalışılmaktadır. Masa, sandalye ve kendi vücut ağırlığımız ile yapılan bu egzersizler kol ve bacaklarda ciddi şekilde sıkılaşma ve incelme sağlamaktadır.

Egzersizlere başlandığı anda kan dolaşımımızda harekete geçtiği için enerji seviyeniz hemen değişmektedir. Bu durum kişiyi daha mutlu biri haline getirirken üretkenliğini ve konsantrasyonunu artırmaktadır.

SOMUT ÖRNEK

Fit Ofis Kart egzersizleri düzenli yapıldığında kol ve bacaklarda gözle görülür şekilde incelme sağlamaktadır. Ayrıca hareketsizlikten kaynaklanan vücut ağrıları iyileşmekte ve postür (vücut duruşu) düzelmektedir.

DEĞİŞİM KAÇ GÜNDE GERÇEKLEŞİYOR?

Kan dolaşımı ve buna bağlı olarak enerji seviyesi anında değişiyor. Vücuttaki sıkılaşma ve incelme ise düzenli yapıldığında 1 ay içinde etkilerini gösteriyor.

22 YILLIK REKLAMCILIK KARİYERİNİZE NEDEN SON VERDİNİZ?

Hayat amacımı aradığım ve bulduğum bir dönemde buna karar verdim. Kişinin hayat amacını araması ve bulması buna karar vermesi zorlu ama bir o kadar da keyifli bir yolculuk.

Bir sabah tartıda 101kg olduğumu görünce başladı hikayem. 22 sene masa başında çalışmam. Hareketsiz bir yaşamı seçmiş olmam ve bunun beraberinde getirdiği kötü beslenme beni bu kiloya getirmişti. Online takipli bir sistem ile çalışıp 44 yaşımda 44 kg verdim. Bu konu ruhuma öyle bir işledi ki, öyle bir farkındalık gelişti ki bu sistemi meslek edinmeye karar verdim. Önümde alınması gereken birçok eğitim vardı. Sağlıklı Yaşam Koçu olmak için tek taraflı bir donanım yeterli olmuyor.

Önce HİS (Herkes İçin Sağlık) Federasyonu’nun Wellness Antrenörlük Eğitimi’ni tamamladım. Bu belge bana kişilere egzersiz yaptırma, temiz beslenmeye yönlendirme, harekete geçirme hakkını verdi. Konumuz insan yaşamı, sağlıklı yaşam olunca daha da araştırmaya devam ettim. ICF (International Coach Federation) onaylı Koçluk, Eğitimcinin Eğitimi, NLP, NLP Master Eğitimlerini ve Spor Endüstrisi Kurumu Sporcu Beslenmesi Eğitimini tamamladım.

22 senedir hizmet verdiğim reklam sektörüne veda edip, “İYİDİLEK” ismini verdiğim kendi şirketimi kurdum. İYİ gelmek, İYİ hissetmek ve hissettirmek benim hayat amacımdı.