Okuma süresi: < 1 dakika

Türkiye’nin en önemli doğal miraslarından biri olan “Tuz Gölü” yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. İstanbul’da bu tehlike hakkında farkındalık yaratmayı amaçlayan bir sergi açıldı.

FMV Galeri Işık, “SALT-TUZ” sergisiyle bu konuya dikkat çekiyor. Fotoğrafçı Salih Güler’in 10 yıl önce başlattığı, son 3 yıldır pek çok usta ve amatör fotoğrafçının destek verdiği proje, Tuz Gölü’nün dünü ve bugününü gözler önüne seriyor.

tuz-golu-yok-olma-tehlikesi-altindaÖzel Çevre Koruma Alanı, Birinci Derece Doğal Sit Alanı, önemli bir kuş ve bitki alanı. Fakat yıllar içinde hatalı ve bilinçsiz uygulamalarla bu doğa harikası kurumaya yüz tutmuş durumda. Bu sergi de Tuz Gölü’nün yıllara dayanan değişimini belgelemeyi ve kamuoyunun dikkatini bu yöne çekmeyi hedefliyor.

Salih Güler 10 yıl önce başlattığı, usta ve amatör fotoğrafçılardan ekibin 3 yıllık gözleminin ardından şekillenen sergide, Tuz Gölü’ndeki tehlikenin boyutuna dikkat çekiyor. Tuz Gölü’ndeki doğal yaşam ve insan eliyle yapılanlar, farklı zamanlarda çekim yapan fotoğrafçıların objektifinden izleyiciye yansıyor.

tuz-golu-hakkinda-salt-tuz-sergisiDiğer yandan SALT-TUZ Sergisi, gençlerin eğitimine de kaynak sağlayacak. Sergiden elde edilecek gelirle, öğrencilere eğitim bursu sağlanacak.

SALT-TUZ Sergisi 1-19 Kasım tarihleri arasında FMV Galeri Işık Teşvikiye’de izlenebilir.