Okuma süresi: 3 dakika

Frances Cannon, Avustralya Melbourne’de bulunan RMIT’de güzel sanatlar okulu öğrencisidir. Özellikle Amerika’da yaygın olan “beden olumlaması” akımından etkilenerek kadın bedenini illüstrasyonlarında kullanmıştır.

Beden olumlamasından kısaca bahsedecek olursak insanın kendi bedenini her haliyle sevmesi ve onu kabul etmesi anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Amerika’da oldukça yaygın olan bu akımdan etkilenen Frances, sosyal medyada adından oldukça söz ettirmektedir.

Frances’in çalışmaları “beden olumlaması” akımı etrafında dönmekte ve buna göre şekillenmektedir. Bu akım sayesinde insanların kendilerini sevdiğini ve bunun sonucununda ilişkilerine yansıdığını da gözlemlemiştir.

Frances internet sitesinde, kadın göğüslerini ve şirin kalçaları çizmeyi sevdiğini; kadınların kendini güzel, güçlü ve sevgiye layık hissetmesi için uğraştığını belirtmiştir. Son olarak da “Evrendeki her sevgiye layıksınız” diyerek kilolu, vücuduyla barışık olmayan kadınların gönlünü kazanmıştır.

Dünya geneline baktığımızda kadınların bu konuyu çok fazla takıntı haline getirdiklerini görmekteyiz. Sürekli zayıflama diyetinde olmaları, yedikleri şeylerin kalorilerini hesaplamaları, ki bu bana göre kesinlikle bir hastalık, spor salonlarına sürekli para yatırmaları toplumun kadınlar üzerindeki baskısı mı yoksa kadınların sadece kendilerine uyguladıkları bir baskı mı pek çözemediğimi dile getirmek isterim.

İnsanın, özellikle de bir kadının kendi vücudunu sevmesi o kadar da zor olmamalı. Bana göre 34 beden bir pantolonun içine sığmak zorunda değilsin. Herhangi bir sağlık problemi yaratmıyorsa kilo vermek de zorunda değilsin. Kendini olduğun gibi sevebilirsin. Gelişim kitaplarından fırlamış gibi konuşuyorum farkındayım fakat kendini olduğu gibi sevmen bu kadar zor mu? Boş ver toplum baskılarını, erkeklerin veya diğer kadınların üzerindeki baskılarını. Mutlu ol kilolarınla ya da zayıflığınla.

Zayıflığınla dedim çünkü bana göre o da bir kilo sorunu. En azından ben kendimi bildim bileli bu sorunu yaşıyordum. Artık vücudumu seviyorum. Sen de büyük, küçük demeden göğüslerini ve kalçalarını sevebilirsin. Ayrıca güzellik kriterlerini kim belirledi? Ve bu kriterler neye göre belirlendi? Bu soruların cevabını kendi içimizde düşünürken Frances Cannon’un çalışmalarına bir göz atalım isterseniz.Frances cannon 1 Frances Cannon 2 Frances Cannon 3 Frances Cannon 4 Frances Cannon 5 Frances Cannon 7 (1) Frances Cannon 7 (2) Frances Cannon 9 (1) Frances Cannon 9 (2) Frances Cannon 10

Kaynak: Art-Sheep