Fransa’nın tarihinde bir ilke imza atıldı. Tours şehri yüksek mahkemesi 64 yaşındaki interseks bir bireyin kimliğindeki erkek hanesini, nötr olarak değiştirdi.

Kendisinin interseks olduğunu mahkemeye beyan eden 64 yaşındaki bir vatandaş, kimliğindeki erkek hanesini nötr olarak değiştirilmesini talep etti. Talebi değerlendiren mahkeme, karara onay verdikten sonra interseks birey, kimliğinde nötr cinsiyet bulunan ilk birey olarak Fransa’nın tarihine geçti. 

RT’nin haberine göre, kararın ardından 20minutes’e konuşan birey, “Gençlik dönemimde bir erkek olmadığımı farkettim. Sakalım yoktu, vücudumdaki kaslar belirginleşmemişti. Aynı dönemde bir kadın olacağıma inanmak bana imkânsız geliyordu. Bunun için aynaya bakmak yeterliydi” dedi.

İnterseks bireyler hem erkeksi hem de kadınsı cinsiyet özelliklerine sahip insanların durumunu belirtiyor. Bazı reşit olmayan bireyler, toplum tarafından daha kabul edilebilir olmak adına ameliyat oluyor. Bazı bilim insanları, toplumdaki interseks bireylerin oranı her ne kadar oldukça az da olsa bu bireylerin anatomilerinin diğer bireylerin anatomileri gibi normal karşılanması gerektiğini belirtiyor.

Fransa Bayrak 1

 

Hürriyet’in haberine göre, Almanya bu alanda adım atmış ilk Avrupa ülkesi. Ülkede 2013 yılında çıkarılan yasaya göre, iki cinsiyetin özelliklerini de taşıyan bebekler, üçüncü cins olarak kaydediliyor ya da cinsiyeti belirlenmiyor

Hindistan'da interseks ve hijraların yaptığı ayrımcılık karşıtı eylem, 2014. (Fotoğraf: Slate)
Hindistan’da interseks ve hijraların yaptığı ayrımcılık karşıtı eylem, 2014. (Fotoğraf: Slate)

Alman pasaportlarında da uygulanmaya başlanması ile M ve F harfleriyle ifade edilen erkek ve kadın cinsiyetlerinin yanında interseks bireyler X harfi ile belirtiliyor.

Nötr cinsiyet daha önce Hindistan, Tayland, Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Pakistan’da da yasalarla tanınmış bir hak. 

Hazırlayan: Burak Avşar