Ana SayfaYaşamFutbol borsada değil arsada güzel diyen devrimci bir futbolcu: Metin Kurt

Futbol borsada değil arsada güzel diyen devrimci bir futbolcu: Metin Kurt

-

Metin Kurt, Türkiye futbolunun devrimci yüzü, ayrıkotu, ezber bozanı idi. Sporcu kimliğinin yanına sendikacılığı da ekleyen Kurt, Türkiye futbolunda ilk sendikal hareketi başlatan isimdi. “Artık hiçbir şut emekçi kalesine girmeyecek” sözüyle tanınan, 24 Ağustos 2012’de aramızda ayrılan Metin Kurt’un verdiği mücadelenin bıraktığı miras ve anısı “başka bir futbolun mümkün olabileceğini” de gösteriyor.

Türkiye futbolunun gerçek anlamda en “sol” açığı Metin Kurt’tur. Bir röportajında, “Halka en yakın yer neresi? Çizgi. Ben de çizgide beklerdim. Antrenör ve idarecilerin olduğu tarafta oynamayı sevmiyorum. Kapalının önünde oynamamak için bir devre sağ açık, bir devre de sol açık oynardım” diyen Kurt, Türkiye’de başka bir futbolu hayal eden ve bu hayali doğrultusunda harekete geçen ilk isimdi.

Atılan her gol artık emekçilerin kalesine girmesin diye mücadelesini başlatan ve sürdüren Metin Kurt, hayatını bu fikirlerine adadı ve her zaman sıkı bir eylem insanı oldu. “Çizgi Metin” lakabı takılan Kurt, Türkiye futbolunun Spartaküs’ü olarak da betimlendi.

Metin Kurt, 15 Mart 1948 tarihinde Kırklareli’nde doğdu. Eski Galatasaraylı milli futbolcu İsmail Kurt’un kardeşi olan Kurt, futbola adımını İzmir kulübü Altay’da attı. İlk sezonunda Türkiye Kupası finali ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda boy gösterdi. Esas yıldızının parlaması ise PTT kulubünde gerçekleşti. Ve performansı ile üç büyüklerden Galatasaray’ın radarına girdi. Çizgi Metin”, Galatasaray’da, özellikle Brian Birch döneminde, şampiyonluklar yaşayan takımın değişmez isimlerinden biri oldu. Artık Türkiye futbolunun tanınan yüzlerindendi. A Milli Futbol Takımı’nda da yine takıma giriyordu.

metin kurt 3Fikirleri yüzünden Galatasaray’dan uzaklaştırıldı

Fakat onun fikirleri, onun hayalleri, onun hassasiyetleri, Türkiye’deki genel futbol ikliminin oldukça dışındaydı. Ona göre bir futbolcu aynı zamanda bir emekçiydi, özlük haklarını aramalı, mücadele etmeliydi. Futbolda sendikasızlığın sömürünün önünü açtığını düşünüyordu. Metin Kurt futbol alanında ilk kez sendikal faaliyetler başlatan isim oldu. Tabii tüm bu sendikal faaliyet girişimleri nedeniyle, ruhen de bağlı olduğu kulübünden aforoz edildi. Aynı şekilde milli takımdan da.

Kurt, Galatasaray’dan uzaklaştırıldıktan sonra Kayserispor’da futbolu bıraktı. Metin Kurt”, toplamda 37 kez milli takıma çağrıldı. 26 Kez A Milli, 9 kez 21 yaş altı, 2 kez de 18 yaş altı milli takım formalar giydi. Futbolu bıraktıktan sonra ise Kayserispor, Eyüpspor ve Dikilitaş kulüplerini çalıştırdı. Metin Kurt, 24 Ağustos 2012 tarihinde kalp yetmezliği sonucu ne yazık ki hayata erken bir yaşta veda etti.

metin kurt futbol arsada guzelSpor-Sen’i kurmuştu

Çizgi Metin, farklı sendikal örgütlere kuruculuk etti. Bu örgütler arasında Spor-Sen ve Devrimci Spor Emekçileri Sendikası gibi oluşumlar bulunuyor. Kurt, 2011 Türkiye Genel Seçimleri’nde, Türkiye Komünist Partisi listelerinden İstanbul milletvekili adayı da oldu.

Endüstriyel futbola karşı sporcu emeği ve hakkı için mücadelesini hiç pes etmeden sürdüren Kurt, bu kez 2010 yılında başkanı olduğu Spor Emek-Sen’in kuruluşunu şu sözlerle basına duyurmuştu:

“Türkiye’de spor denince akla futbol futbol denince de akla parmakla sayılabilecek sayıda elit futbolcu gelmektedir. Sermayenin uydurduğu bu sahte ortamda sporcuların örgütlenmesi ise gereksiz görülmektedir. Oysa trilyonlar kazanan elit futbolcularla, spor emekçilerinin genelini özleştirmek, sermayenin sınıf çıkarları gereği ortaya koyduğu bilinçli bir propagandadır. Bu durum spor ve sporcu gerçeğini yansıtmamaktadır.Sporcuların gerçek durumundan yola çıkan ve emeğin öncelikli değer anlayışını benimsemiş, şimdilik bir avuç spor emekçisi sistemden kaynaklanan ve yüz binlerce spor emekçisini içine alan spordaki sömürüye son vermek amacıyla Türkiye Devrimci Spor Emekçileri Sendikası (Spor Emek-Sen)’ni kurmuşlardır. Artık hiçbir şut emekçi kalesine girmeyecek, önce sporda ter dökenler kurtulacaktır.”

metin kurt 1Kurt’u ölümsüz yapan diğer bir olay ise Türkiye futbol tarihinde ilk sporcu grevine öncülük etmesi idi. Kurt, 1976’da Galatasaray’dayken Türkiye kupası finalini oynamaya hak kazanınca vaat edilen 10 bin lira primin ödenmemesi üzerine greve gitmişti. “Antrenmana katılmama” biçiminde gerçekleşen greve, bazı diğer futbolcular da katılmıştı.

Şarkılara da konu oldu: Metin Kurt Yalnızlığı

Metin Kurt’un bu özel hikâyesi ve mücadelesi şarkılara da konu oldu. Kesmeşeker, “Metin Kurt Yalnızlığı” isimli bir parça hazırlayarak üstada selam durdu. Şarkının söz ve müzik yazarı ise, Cenk Taner, şarkıda bir bölümünde şunu diyordu:

Yani iki şişe ucuz şarap bir tarih yazabilir
Verdiğim tüm sözler bir anda uçabilir
Sıcak bir bira aşk sendikasında
Metin Kurt gibi yalnızız ceza sahasında

Hayatı boyunca hep mücadele eden ve hiçbir zaman vazgeçmeyen Kurt için yazar Vecdi Çıracıoğlu, “Gladyatör: Futbol Arenalarında Bir İsyanın Hikayesi, Metin Kurt” adlı bir kitap da yazdı.

SON YAZILAR

Enkaz bizi ezdi, üzdü, liyakatsızları yok edecek: Peki yeni düzende her canlı yaşam hakkına sahip olacak mı?

Yaşıyor olmak yüreğimizde koca bir kayaya dönüştürülmüş olsa da hayat, istemesek de bizi akışında sürükleyip götürüyor. Hem de daha yaralar sarılmadan, acılar dinmeden. Uzaktan izleyenler...

Dar Banyolar İçin Kullanışlı Lavabo Alternatifleri

Bazı lavabolar dar banyolar için daha uygundur. Bu alternatifler, daha küçük banyoların işlevselliğini artırmak ve daha fazla depolama alanı sağlamak için öne çıkar. Geleneksel lavabolar...

8 Mart Ama Hangi 8 Mart

"Ah, kimselerin vakti yok / Durup ince şeyleri anlamaya..." demiş Gülten Akın bir şiirinde oysa çok şey de yok elimizde; gözlerdeki gülümseme, birlikte söylenen şarkılar,...

Mezbahalar ve gaz odaları: Türcülüğün ve sağlamcılığın kesişimi

Egemenin öldürmekte hiçbir sakınca görmediği, bedeni rahatlıkla parçalara ayrılabilen, yaşam hakkı elinden alınanların tarihi kapkara ve hala bu şekilde kanla, sömürülmeyle, dışlanmayla, yok sayılıp aşağılanmayla...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol