Ana SayfaKültür & SanatBelgeselGerçek Bedel: "Üretiminde çalışan kaç işçi hâlâ hayatta?"

Gerçek Bedel: “Üretiminde çalışan kaç işçi hâlâ hayatta?”

-

Giydiğimiz kıyafetlere bir bakalım; renklerine, yapıldıkları malzemelere, birbirleriyle uyumlarına. Yoksa hırkanızı indirimden mi almıştınız? Ya ayakkabılarınız? Yeteri kadar rahatlar mı?

Moda denince aklınıza gelenler neler peki? Renkli hayatlar, dudak uçuklatan fiyatlara alınan lüks giyim ürünleri, uygun fiyatlara ulaşılabilen tasarım ürünler, defileler, partiler, indirim günleri, moda dergilerinin renkli kuşe sayfalarının süsleyen alımlı modeller.

Giydiklerimize ve neler giydiğimize yön veren ya da kimilerine göre doğrudan belirleyen modaya dair bu soruların ötesinde başka sorular da var elbet:

Üzerinizdeki ceket nerede yapılmıştı, üretiminde kimler, hangi şartlar altında çalıştı? Kaçı bu ceketi ucuz alabilmeniz için gecesini gündüzüne katarak çalıştı? Yüzde kaçı sigortalıydı ve diğer yan haklara sahipti? Kaçı emeğinin tam karşılığını aldı?

En önemlisi, giydiğiniz/ giydiğimiz ceketin, hırkanın, ayakkabının üretiminde çalışan kaç işçi hâlâ hayatta? 

The True Cost 4

Her şeyin bir bedeli var; ama üzerimizdekilerin bedeli sadece fiyat etiketindeki rakamdan mı ibaret? Toplumla iletişim kurduğumuz, imaj takıntımız olsun olmasın kim olduğumuzla ilgili diğer insanlara fikir verdiğimiz giysilerimiz renk, malzeme ve tasarımın çok ötesinde başka hikâyeler de anlatıyor; ama kaçını biliyoruz, duyuyoruz ya da kaçının farkına varmak zahmetine katlanıyoruz?

The True Cost 3

Giydiklerimizin, gerçek bedellerinin ne olduğunu; biz kendimizi anlatma ve kendi hikâyemizi beğenerek giydiğimiz kıyafetlerin içinde yaşama derdindeyken üretimlerinde çoğunlukla duymadığımız hangi hikâyelerin yaşandığını ve nice başka soruların sorulması gerektiğini ortaya koyan bir belgesel Gerçek Bedel.

Orijinal ismi: The True Cost


Editör Notu: Bu film Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) 2015 seçkisindendir. SYFF’de gösterime giren filmlerin yönetmen/yapımcı/hak sahipleri ile yazışmalar yapılmakta ve yayımlanmak üzere anlaşma sağlananlar Surdurulebiliryasam.tv internet sayfasından izlenmektedir. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2015 seçkisindeki filmlerin çoğunu Surdurulebiliryasam.tv üzerinden izleyebilirsiniz.

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

Kaşif ruhlar Ağustos’ta BBC Earth ekranlarında buluşuyor: Dipsiz Okyanus’lardan Ben Fogle ile Kayıp Dünyalar’a

“Kuzey Atlantik: Dipsiz Okyanus” ile su altındaki büyüleyici yaşam, “Ben Fogle: Kayıp Diyarlar” ile de ücra yerlerde yaşayan toplulukların hayatları ve manzaraları Ağustos ayında BBC...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...
Gül Ulu
Gül Ulu
Lisans eğitimini İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimine başladı. Tezini “Sürdülebilir Gelişme Açısından Nükleer Enerji Analizi” üzerine tamamlamaya çalışmakta. Çalışmalarına Sürdürülebilir Gelişme kavramının toplumsal politikalar bağlamında süreçlendirilmesi üzerine devam etmek istiyor. Sinema, müzik, doğa ve ultimate frizbi tutkunu. “Yazmak eylemdir!” şiarıyla aramızda.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol