Okuma süresi: 2 dakika

Giydiğimiz kıyafetlere bir bakalım; renklerine, yapıldıkları malzemelere, birbirleriyle uyumlarına. Yoksa hırkanızı indirimden mi almıştınız? Ya ayakkabılarınız? Yeteri kadar rahatlar mı?

Moda denince aklınıza gelenler neler peki? Renkli hayatlar, dudak uçuklatan fiyatlara alınan lüks giyim ürünleri, uygun fiyatlara ulaşılabilen tasarım ürünler, defileler, partiler, indirim günleri, moda dergilerinin renkli kuşe sayfalarının süsleyen alımlı modeller.

Giydiklerimize ve neler giydiğimize yön veren ya da kimilerine göre doğrudan belirleyen modaya dair bu soruların ötesinde başka sorular da var elbet:

Üzerinizdeki ceket nerede yapılmıştı, üretiminde kimler, hangi şartlar altında çalıştı? Kaçı bu ceketi ucuz alabilmeniz için gecesini gündüzüne katarak çalıştı? Yüzde kaçı sigortalıydı ve diğer yan haklara sahipti? Kaçı emeğinin tam karşılığını aldı?

En önemlisi, giydiğiniz/ giydiğimiz ceketin, hırkanın, ayakkabının üretiminde çalışan kaç işçi hâlâ hayatta? 

The True Cost 4

Her şeyin bir bedeli var; ama üzerimizdekilerin bedeli sadece fiyat etiketindeki rakamdan mı ibaret? Toplumla iletişim kurduğumuz, imaj takıntımız olsun olmasın kim olduğumuzla ilgili diğer insanlara fikir verdiğimiz giysilerimiz renk, malzeme ve tasarımın çok ötesinde başka hikâyeler de anlatıyor; ama kaçını biliyoruz, duyuyoruz ya da kaçının farkına varmak zahmetine katlanıyoruz?

The True Cost 3

Giydiklerimizin, gerçek bedellerinin ne olduğunu; biz kendimizi anlatma ve kendi hikâyemizi beğenerek giydiğimiz kıyafetlerin içinde yaşama derdindeyken üretimlerinde çoğunlukla duymadığımız hangi hikâyelerin yaşandığını ve nice başka soruların sorulması gerektiğini ortaya koyan bir belgesel Gerçek Bedel.

Orijinal ismi: The True Cost


Editör Notu: Bu film Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) 2015 seçkisindendir. SYFF’de gösterime giren filmlerin yönetmen/yapımcı/hak sahipleri ile yazışmalar yapılmakta ve yayımlanmak üzere anlaşma sağlananlar Surdurulebiliryasam.tv internet sayfasından izlenmektedir. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2015 seçkisindeki filmlerin çoğunu Surdurulebiliryasam.tv üzerinden izleyebilirsiniz.