Okuma süresi: < 1 dakika

Kanun hükmünde kararnameyle (KHK) ihraç edilmelerinin ardından işlerine dönmek için 75 gündür açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın evleri gece yarısı polis baskınına uğradı.

Baskında Gülmen ve Özakça’yla birlikte Özakça’nın eşi Esra Özakça ve iki avukat gözaltına alındı.

Gülmen, polis baskınını Twitter hesabından paylaştığı, “Siyasi şube polisleri eve girmeye çalışıyor. Şu an kapıyı kırıyorlar” mesajıyla duyurdu.

Baskın sırasında Özakça’nın evinden gerçekleştirilen Periscope yayınında ise, kapıyı kırmaya çalışan polislere yapılanın hukuksuz olduğu belirtilerek, iki eğitimcinin adli kontrol şartı nedeniyle imza vermek için saatler önce karakola geldiği hatırlatıldı.

 

‘Tekel ve Gezi benzeri eylemlere sebep olabilir’

Avukat Selçuk Kozağaçlı, Gülmen ve Özakça için yakalama, evleri için de arama kararı bulunduğunu söyledi. Yakalama ve arama kararının gerekçesi ise; açlık grevinin ölüm orucuna dönüşebileceği, Tekel ve Gezi benzeri eylemlere sebep olabileceği.

‘Üçüncü kez aynı şube tarafından gözaltına alındılar’

Polis baskınında iki eğitimciyle birlikte Özakça’nın eşi Esra Özakça, savcıyla görüşmek isteyen avukat Ebru Timtik ve avukat Ayşegül Çağatay gözaltına alındı.

Kozağaçlı, “Elbette hiçbir biçimde vazgeçmeyecekler. Bunu da söylediler. Üçüncü kez aynı şube tarafından, aynı fezlekeyle gözaltına alınıyorlar. İlk ikisinde burada örgüt üyeliği görmeyen savcılık, yargıçlık, bir ay sonra üçüncüsünde böyle bir şey görüyorum diyorsa gerçek dışı, hukuk dışı bir uygulama yapmış olur“ diye konuştu.

Çağatay ise gözaltı aracının içinden paylaştığı videoda, “Müvekkillerimizin kılına zarar gelmesine izin vermeyeceğiz. Bizi gözaltına alabilirsiz, tutuklayabilirsiniz ama biz onların hayatını savunuyoruz” dedi.

 

Alıntı: Diken