Brezilya’nın eğlenceli bir parçası, Şanghay sokaklarındaki Barraco’da hayat buldu. Brezilya temalı bu bar Quarta & Armando Architecture Design Research (Q&A) tarafından tasarlandı ve şehrin farklı bölgelerindeki yıkılmış binalardan geri kazanılan malzemelerle inşa edildi. Geri dönüşümlü renkli  kapılarla kaplı tavandan ve barda oturmak için kullanılmış asma salıncaklardan oluşan bu tuhaf mekan, tropikal içeceklerle birleşerek bir plaj evi hissi uyandırıyor.

Mimara göre, geri dönüştürülmüş ve çevreden bulunmuş malzemelerin kullanımı ile Şanghay’daki bu küçük bar; tropikal şehirlerin ”samimi, salaş ve renkli atmosferi”ni taşıyor.

Dar bir dikdörtgen zemine oturan Barraco, bir iç mekan barından ve büyük bir açılıp kapanabilir saçakla korunan bir dış mekandan oluşuyor. Renklerin ve dokuların oluşturabileceği kafa karışıklığını önlemek için arka plan olarak brüt beton, ahşap ve beyaz çakıl taşları kullanılarak ”kontrollü bir kaos” sağlanmış. 

Oturma alanları da aynı prensip ile düzenlenmiş. Taşınabilir tabureler, plaj sandalyeleri ve barı çevreleyen asma salıncaklar iç kısımda konforlu koltuklarla eşleştirilmiş. 

Ayrıca etrafı yüksek taburelerle çevrili geri dönüştürülmüş kapıdan oluşan masa, büyük bir etkinlikte daha fazla alan sağlamak için tavana doğru çekilebilmek üzere tasarlanmış.

Kaynak: Inhabitat