Okuma süresi: 2 dakika

Birçok insan etrafımızdaki her kaynağın sonsuza kadar elimizin altında olup, onları devamlı kullanabileceğimizi düşünürken; aslında hepsinin bir sonu olduğu gerçeğini göz ardı eder.

Dünya üzerinde geri dönüşümün önemi hakkında bilgilendirici yazılar yazılıp farklı projeler oluşturulsa da maalesef insanlar geri dönüşüme hâlâ gereken önemi vermemekte. Geri dönüşümün temel amacı, kullanılmış malzemelerin bir takım işlemler sonrasında ham maddeye dönüştürülüp yeniden üretim sürecine kazandırılmasıdır. Bu süreç, enerji tasarrufunu sağlamakla beraber aynı zamanda çevreyi kirlilikten korumak açısından da büyük bir önem arz eder.

Bugünlerde geri dönüşümü yaratıcı bir şekilde kullanmak için ortaya çıkmış bir akım olan “Kendin Yap” projelerini, birçok insan ilgi ile takip etmekte. Yurt dışında ise DIY (Do It Yourself) olarak bilinen bu akımın sonucunda ise ortaya yaratıcı olduğu gibi bir o kadar da eğlenceli ürünler ortaya çıkıyor.

Örneğin; eski tuval üzerine 8 mm’lik filmden yapılmış bu portre gibi.

Geri dönüşüm 155 copy

Eski kaykaylardan tasarlanan bu tabureleri kim istemez ki?

geri dönüşüm, kendi yap2Her ne kadar insanlar bu tarz uğraşlar yerine, gidip yeni ürünler almayı tercih etseler de görünen o ki bu akım sonrasında, geri dönüşüm, kendisine verilen önem daha da artacak ve aşağıdaki gibi çeşitli ürünler ortaya çıkacaktır.

geri dönüşüm, kendi yap3

geri dönüşüm, kendi yap4

geri dönüşüm, kendi yap5

geri dönüşüm, kendi yap7

Kaynak: BuzzFeed, Blog of Francesco Mugnai, Ateşsan

Önceki İçerikKurtardığı köpek dostu ile hayatının en büyük macerasını yaşadı
Sonraki İçerikFloriane De Lassée: Başının üstünde ne kadar hayat taşıyabilirsin?
24 yaşında olup, Londra'da Dijital Tasarım ve Markalaştırma üzerine yüksek lisans yapmaktayım. Asker çocuğu olduğum için 4 senede bir okul değiştirmiş olmakla beraber, bu deneyimlerin hayatımda büyük önem arz ettiğine inanıyorum. Seyahat etmeyi gerçekten ama gerçekten çok seven bir insanım. Yeni kültürler, yeni insanlar ve deneyimler benim ayrılmaz bir parçam olmuştur diyebilirim. Elimden gelenin daha da fazlasını yaparak kendimi farklı alanlarda geliştirmeyi ve bana verilen olanakları en iyi şekilde kullanmayı her zaman başarıya giden doğru yol olarak görmüşümdür. Aceleci bir insanım. Gerçekten her şey hemen olsun istiyorum her ne kadar hayatta bir takım şeyler için beklenilmesi gerektiğini bilsem bile. Biraz enteresan gelebilir ama gerçekten futbol ve bilgisayar aynı zamanda konsol oyunlarına ilgim biraz fazla sanırım. Sanat ve tasarıma her zaman büyük ilgim olmakla beraber, mümkün olduğunca diğer popüler konulardan da uzak kalmamaya çalışıyorum. Bilime ve teknolojiye meraklı bir insanım. Her şeyden önemlisi gerçekten bu hayata bir kere geldiğimize ve bize verilen fırsatları en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum.