Okuma süresi: 3 dakika

Japonya’nın tam ortasında bulunan Nara adlı şehir 1200’ün üzerinde Sika cinsi geyiğe ev sahipliği yapıyor. Kimseye zarar vermeden ve kimseden zarar görmeden şehirde özgürce dolaşıyorlar. Şehir trafiği veya yayalar onları hiç rahatsız etmiyor. İstedikleri gibi yolun kenarına oturup trafiği de aksatabiliyorlar. Kimse bundan rahatsız olmuyor.

Bazı insanlar onların fotoğraflarını çekiyor ve trafiktekiler de geyiklere bakıp geçiyor. 1637 yılına kadar bu geyiklerden birini bile öldüren ölümle cezalandırılıyordu. Japonya’nın milli inanışı Shinto’da geyikler, tanrıların gönderdiği elçiler olarak kabul ediliyor. Günümüzde de milli bir hazine olarak görülüp korunuyorlar.

Aslında bahsedilen tüm bu güzelikler 1880 yılında Nara ili valiliğince alınan bir kararla ortaya çıkıyor ve 660 hektarlık bir alan milli park ilan ediliyor. Parkın yönetimi Nara Valiliği’ne ait. 1200 vahşi Sika cinsi geyikler bu parkta ve Nara şehrinde özgürce dolaşıyor. Ayrıca Nara Milli Müzesi de parkın içinde yer alıyor.

Nara Milli Müzesi’nde bulunan 9’uncu yüzyıldan kalma Buda heykeli bir milli hazine. Müze batılı tarzda inşa edilmiş bir yapı ve Katayama Tokuma tarafından dizayn edilmiş. Ayrıca Nara şehri 710 ile 784 yılları arasında Japonya’ya başkentlik yapmış.

Tüm bu güzelliklerin oluşması ve korunması aslında dini bir inanışa dayanıyor. Wakakusa dağlarının eteğinde bulunan bu güzel bölge Kasuga Tapınağı’na ev sahipliği yaptığından her yıl yüzbinlerce Japon bu tapınağa gelip ibadet ediyor. Eskiden milli parkın bir kısmı özel mülk iken şimdi tamamıyla kamuya açılmış ve halkın kullanımına verilmiş durumda. 

Japon imparatorluğunun en önemli dini ve milli ögelerinden biri olan Kasuga Tapınağı (Unesco Dünya Kültürü koruma listesindedir), ilk Heian hanedanı zamanında yani 9’uncu yüzyılda kutsal sayılmaya başlandı. İmparator Murakami, elçilerine verdiği bir emirle imporatorluk içindeki tüm kutsal yerlerin kontrol edilip kendisine bildirilmesini istedi. Kendisine gelen 16 tapınak isminde birisi de Kasuga Tapınağı’ydı. 1871 yılından 1946 yılına kadar tapınak Kanpei-Taisha (官幣大社 ), devletin en çok desteklediği tapınak statüsündeydi.

Nara Milli Parkı’nın bir kısmında bulunan Kasugayama İlkel Çağ Ormanı 250 hektar alanı kaplamakta ve içinde 175 çeşit ağaç, 60 çeşit kuş, 1180 çeşit böcek bulunmaktadır. Bölgede avcılık ve konaklama MS 841 yılından itibaren yasaklı. Bu tarihte konan kurallar ise günümüze dek korundu ve uygulandı. Bunun sebebi de bölgede bulunan Kasuga Tapınağı’nın ibadet merkezi olmasıdır.