Abartılı medya organları ve yaygın yanlış bilgilendirmeler yüzünden vegan bir çocuk yetiştirmek zorlu (ve yalnız) bir deneyim olabilir.

Fakat hızla büyüyen bir Facebook grubu, Vegan Pregnancy and Parenting, sebze odaklı beslenen anne ve babaların adresi oldu.

Janet Kearney birkaç yıl önce, oğluna hamileliği sırasında bilgi edinebileceği bir kaynak ararken bu gruba denk geldi. Bu küçük bir gruptu ve düzenli olarak yönetilmiyordu. Bunun üzerine Janet grubun kontrolünü eline almaya karar verdi. O zamandan beri gruba katılanların sayısı katlanarak arttı. Şimdi 20.000 den fazla vegan ebeveyn bu grubun üyesi.

Grupta her türlü soru sorulup cevaplanıyor. Özellikle kaygılı aile bireylerini ve arkadaşları iyi niyetle yönlendirmekle alakalı sorulardan bahsediyor Kearney. “Onlara hayvansal ürünleri tüketmeyi bırakmalarını nasıl kibarca söyleriz? Sınırlar hakkında onlarla nasıl nazik bir şekilde iletişim kurabiliriz? Bu gerçekten zor; çünkü insanlar genelde çocukların yeteri kadar kalsiyum ya da o korkunç “p sözcüğü” (PROTEİN) alıp almadıkları konusunda oldukça endişeleniyorlar. Bu topluluk bu noktada onlara bazı gerçekleri anlatmak için burada; örneğin, bir kase yulaf ezmesinin de bir kase yoğurtla aynı miktarda kalsiyum içerdiği gerçeği gibi. Böylece gelecek sefere telaşsız bir iletişim kurulabiliyor.” diye ekliyor.

“Grubun amacı beslenme şekli, bu konuda yazılmış makaleler ve genel soru cevaplarla dünyadaki vegan ebeveynleri bilinçlendirmek ve bilgilendirmek.” diyor Kearney. Bu yalnızca bir Facebook sayfası değil. Kearney ayrıca Ağustos sonu açmayı düşündüğü resmi bir internet sitesi üzerinde çalışıyor.

“Bu sürece bugüne kadar epey katkı sağlamış harika bir ekibim var. Ekibimizde bir doktor, bir ebe, bir bilim adamı ve aşçılar bulunuyor. İnsanlar artık grupta aradıkları bilgi için binlerce sorunun arasında dolaşmak zorunda kalmayacaklar. Hem bu şekilde her şey daha düzenli olacak. Kurduğum site için “Neden Vegan Oldum” adı altına mini diziler oluşturmaya çalışıyorum. Üyelerden gelen, neden vegan olduklarına ve hayatlarında nelerin değiştiğine dair hikayelerden oluşan bir koleksiyon olacak bu.

Neticede bu grup bir çeşit destek sağlama sistemi. Ve umuyoruz ki vegan aileler hakkındaki mitlerle ve yanlış bilinenlerle de mücadele eden bir araç olacak. ‘Zarasız’dan daha sağlıklı bir şey var mıdır ki?

Veganların, hayatını meyve ve çerezle sürdüren hippiler olduğuna dair yanlış bir kanı var. Kafanızdaki tipik aile görüntüsüyle uyuşmuyor, değil mi? Ama biz bunun önüne geçmek ve böyle düşünen herkese ‘Hayır, biz aynı sizin gibiyiz. Sadece hayvan yemiyoruz.’ demek istiyoruz.” diye ekliyor Kearney.