Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de tasarımcı Marc Dillon tarafından yaratılan Görünmeyen Sanat Projesi (The Unseen Art Project) görme engellilerin klasik sanat ile tanışmalarını sağlıyor. Klasik sanat eserlerinin 3 boyutlu baskıları alınarak oluşturulan bu projede görme engelliler ile sanat eserleri arasındaki engel ortadan kalkıyor.

Görünmeyen Sanat Projesi’ni kullanan bir görme engelli durumunu “Hayal edin, Mono Lisa’nın gülüşünün nasıl olduğunu, Van Gogh’un ayçiçeklerini bilmiyorsunuz. İnsanlar çevrenizde bu eserler hakkında konuşurken sizin için bunlar hiçbir anlam ifade etmiyor! Dünyada milyonlarca insanın görme engeli olduğu bir gerçek” diye açıklıyor.

Mona Lisa Marc Dillon

Klasik sanat eserleri orijinal boyutlarına uygun olarak ve müzelerde sergilenebilecek kalitede 3 boyutlu olarak baskıları alınıyor.

Görünmeyen Sanat’ın tasarımcısı Marc Dillon projenin önemini “Görme engelli insanlar sanat galerilerini sevmiyorlar. Çünkü burada hiçbir esere dokunamıyorlar. Bu proje, görme engelli insanların sanat galerileri ve müzelere gitmeleri için bir devrim niteliğinde olabilir” diye anlatıyor.

Destek vermek isteyenlere kapı açık

Tasarımcı Marc Dillon şimdilerde online bir depo oluşturmak için çalışıyor. Bu platformda sanatçılar eserlerini paylaşabilecekler ve eserlerinin 3 boyutlu baskılarının yapılmasına izin verecekler.

Görünmeyen Sanat Projesi şu an için bu alanda eşsiz bir proje olsa da ilk defa gerçekleştirilen bir proje değil. 3 boyutlu baskı daha önceden de “Dokunulan Anılar Projesi” ile fotoğraflar için kullanılmıştı. Hatta görme engelli bir anne adayı ultrasonda bebeğini bu şekilde “görme” imkânı yakalamıştı.

Görünmeyen Sanat Projesi sadece bağış ve destek sitesi IndieGoGo üzerinden çalışıyor ve destek vermek isteyen herkese kapıları açık!

gorunmeyen-sanat-projesi-3 gorunmeyen-sanat-projesi-4 gorunmeyen-sanat-projesi-5

Kaynak: Bored Panda