İngiltere’deki Teesdale ormanında bulunan rüstik şapel, Metodist tapınağından modern şirin bir eve dönüştürüldü. Uzun yıllardır kullanılmayan bu terk edilmiş mekan, Evolution Design isimli tasarım stüdyosu tarafından bambaşka bir hale getirildi. Şimdilerde burası, “Tepedeki Şapel” olarak adlandırılan enerjik bir tatil kulübesine dönüştü. Bir seferde yedi misafiri ağırlayabilen kırsal kesimde zamansız bir mimari.

Eski bir şapeli bir kır evine dönüştürmek hiç kolay olmasa da bu kulübe şimdi çok iyi görünüyor. İlk olarak hasarlı çatı tamir edildi, pencere ve kapılar su aşındırmasını önlemek için tahta ile kaplandı. Daha sonra tasarım aşaması başladı. Proje; üç misafir yatak odası, bir banyo, mutfak ve bir salon içerecek şekilde planlandı.

Mekânın havadar ve ferah olmasını sağlamak için yatak odaları sonradan ilave edilen asma katlara yapıldı. Zemin kat ise dördüncü bir yatak odası ve diğer gerekli olan her şeyi içerecek şekilde tasarlandı.

Tasarımcılar bu şapelin kullanımını bütünüyle değiştirirken orijinal zarafetini korudular. Gotik mimarinin orijinal kafes kirişleri ve kemerli pencereleri olduğu gibi bırakıldı. Pencere camları ve kepenkler de tarihi detaylar göz önüne alınarak monte edildi.

Gotik stildeki büyüleyici şapelin nefes kesen bir tatil kulübesine dönüşümü 1

Tepedeki Şapel’de kısa süreli konaklamalar ve haftalık rezervasyon yaptırmak Airbnb aracılığıyla mümkün.

Gotik stildeki büyüleyici şapelin nefes kesen bir tatil kulübesine dönüşümü 2Gotik stildeki büyüleyici şapelin nefes kesen bir tatil kulübesine dönüşümü 4Gotik stildeki büyüleyici şapelin nefes kesen bir tatil kulübesine dönüşümü 5Gotik stildeki büyüleyici şapelin nefes kesen bir tatil kulübesine dönüşümü 8Gotik stildeki büyüleyici şapelin nefes kesen bir tatil kulübesine dönüşümü 7Gotik stildeki büyüleyici şapelin nefes kesen bir tatil kulübesine dönüşümü 3Gotik stildeki büyüleyici şapelin nefes kesen bir tatil kulübesine dönüşümü 6Gotik stildeki büyüleyici şapelin nefes kesen bir tatil kulübesine dönüşümü 10Gotik stildeki büyüleyici şapelin nefes kesen bir tatil kulübesine dönüşümü 9Gotik stildeki büyüleyici şapelin nefes kesen bir tatil kulübesine dönüşümü 11Gotik stildeki büyüleyici şapelin nefes kesen bir tatil kulübesine dönüşümü 13Gotik stildeki büyüleyici şapelin nefes kesen bir tatil kulübesine dönüşümü 12

Kaynak: My Modern Met