Ana SayfaKültür & SanatGrafik-TasarımGraffiti sanatçısı Odeith'in gerçeküstü 3 boyutlu eserleri

Graffiti sanatçısı Odeith’in gerçeküstü 3 boyutlu eserleri

-

Odeith portekizli bir yetenek. 3 boyutlu eserleri hayret verici derecede gerçek. Sanki elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz.

Perspektif ve anamorfik tekniklerini mükemmel şekilde kullanabilen sanatçı 2005’ten günümüze anamorfoz stilinin öncülerinden biri olarak kabul ediliyor. Anamorfic”, Yunanca kökenli bir sözcük. “Yeniden şekil vermek” anlamına geliyor. Anamorfik ya da Türkçeye geçen şekliyle “anamorfoz”, çizim ve fotoğrafta nesnelerin yalnızca belli bir bakış açısından algılanabilen şekilde gerçekleştirilme tekniğine deniyor.

Anamorfoz erken Rönesans döneminden itibaren uygulanmış ve 16’ncı yüzyıldan 18’inci yüzyıla kadar en güçlü dönemini yaşamış. Leonardo da Vinci, ilk kez 1485’te bu tekniği kullanarak bir göz çizmiş.

Odeith, 1976’da Portekiz’in Damaia kentinde doğmuş. Sprey boyayı eline ilk kez 1980 ortalarında almış. Portekiz’de yayılan graffiti hareketiyle ise 1990’da tanışmış. İlk denemelerini demiryolu kenarlarındaki duvarlarda yapmış. Ardından, Damaia ve Carcavelos’un halk mahallelerinde daha büyük projelere başlamış.

Leonardo da Vinci

Graffiti macerasının başından beri, perspektif ve gölge unsurlarına ilgi duyuyormuş. Manzara, portre ve mesajlardan oluşan tasarımları, ilk dönemlerde daha sonra “karanlık 3D” diye adlandıracağı, gerçekçiliği ve tekniği ile kendini fark ettiren bir stilde yapıyormuş.

grafiti

Odeith, 2005’te anamorfik sanat dalında uluslararası bir üne kavuşmuş ve 2008’de, 1999’dan beri işlettiği dövme stüdyosunu kapatarak Londra’ya taşınmış.

gr

Şu anda Lizbon’da, sanatıyla yaşıyor. Dev boyutlu eserleri, Portekiz’in çeşitli şehirlerinin binalarını beziyor ve uluslararası büyük şirketler de sanatçı ile çalışıyor.

jabj

Almanya’da Meeting of Styles, Lousiana’da Museum of Publica Art, Sao Paolo’da Brazilian Museum for Sculpture gibi sanat etkinliklerinde de boy göstermiş.

hıh

Sanatçının internet sitesine göz atmak için lütfen tıklayın.

SON YAZILAR

Ücretsiz Grafik Tasarım ve Logo Şablonları Çevrimiçi

Yeni bir işe mi başladınız? İşi rayına oturtmak için kafanız etkileyici bir logonun nasıl elde edileceğine dair sorularla vızıldıyor olmalı. Çoğunuz, işletmenizin bir logoyu hak...

Sahnelere yaşam veren bir insan: Ömer Gürkan


İzleyicisi için hiçbir önemi olmayan, hızla gelip geçen tüm o sahnelerin arkasında inandırıcılık ve gerçekçilik öğesi için çalışan, büyük emekler veren koca bir güruh var....

Çizgi romanlarda LGBTİ+: Queer çizgi roman listesi

Lezbiyen, gay, transseksüel, biseksüel ve diğer cinsel yönelimlerden ya da 3. cinsiyetlerden karakterlere, senaryolara, temalara sahip Queer çizgi romanlar, günümüzde sıradan çizgi romanlardan kat kat...

Paralel evrende insan ve hayvanın rolü değişirse

İnsanın diğer hayvan türleri üzerindeki tahakkümü, toplumlar tarafından alışkanlık ve kültür aracılığıyla öylesine kanıksanmıştır ki, anti-türcü bilince sahip insanlar hariç, pek çok kimsenin bu sömürü...
Naz Öke
Naz Öke
Yarım asırı aşmış bir İstanbul çocuğuyum. 30 yıldır Fransa’da yaşıyorum. Grafiker, webdesigner, gazeteci, gibi mesleklerin koleksiyonunu yapıyorum. Ekranla bostan arasında mekik dokuyor, özgürlüğü, direnişleri, sözcükleri, kalemleri, gelincikleri, kedileri, yıldızları seviyorum.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol