Odeith portekizli bir yetenek. 3 boyutlu eserleri hayret verici derecede gerçek. Sanki elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz.

Perspektif ve anamorfik tekniklerini mükemmel şekilde kullanabilen sanatçı 2005’ten günümüze anamorfoz stilinin öncülerinden biri olarak kabul ediliyor. Anamorfic”, Yunanca kökenli bir sözcük. “Yeniden şekil vermek” anlamına geliyor. Anamorfik ya da Türkçeye geçen şekliyle “anamorfoz”, çizim ve fotoğrafta nesnelerin yalnızca belli bir bakış açısından algılanabilen şekilde gerçekleştirilme tekniğine deniyor.

Anamorfoz erken Rönesans döneminden itibaren uygulanmış ve 16’ncı yüzyıldan 18’inci yüzyıla kadar en güçlü dönemini yaşamış. Leonardo da Vinci, ilk kez 1485’te bu tekniği kullanarak bir göz çizmiş.

Odeith, 1976’da Portekiz’in Damaia kentinde doğmuş. Sprey boyayı eline ilk kez 1980 ortalarında almış. Portekiz’de yayılan graffiti hareketiyle ise 1990’da tanışmış. İlk denemelerini demiryolu kenarlarındaki duvarlarda yapmış. Ardından, Damaia ve Carcavelos’un halk mahallelerinde daha büyük projelere başlamış.

Leonardo da Vinci

Graffiti macerasının başından beri, perspektif ve gölge unsurlarına ilgi duyuyormuş. Manzara, portre ve mesajlardan oluşan tasarımları, ilk dönemlerde daha sonra “karanlık 3D” diye adlandıracağı, gerçekçiliği ve tekniği ile kendini fark ettiren bir stilde yapıyormuş.

grafiti

Odeith, 2005’te anamorfik sanat dalında uluslararası bir üne kavuşmuş ve 2008’de, 1999’dan beri işlettiği dövme stüdyosunu kapatarak Londra’ya taşınmış.

gr

Şu anda Lizbon’da, sanatıyla yaşıyor. Dev boyutlu eserleri, Portekiz’in çeşitli şehirlerinin binalarını beziyor ve uluslararası büyük şirketler de sanatçı ile çalışıyor.

jabj

Almanya’da Meeting of Styles, Lousiana’da Museum of Publica Art, Sao Paolo’da Brazilian Museum for Sculpture gibi sanat etkinliklerinde de boy göstermiş.

hıh

Sanatçının internet sitesine göz atmak için lütfen tıklayın.