Ana SayfaEkolojiDoğaHakkari'de ağaç katliamı var!

Hakkari’de ağaç katliamı var!

-

Hakkari’de ormanlık alanlar, ağaç tüccarları tarafından talan ediliyor.

Tüccarların ve ormancıların hedefi haline gelen Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dostki ve Dağlıca bölgesinde doğa katliamı yaşanıyor. Kayseri, Bitlis ve Ankara’dan geldiği belirtilen ceviz ağacı tüccarları, ağaçların tanesini 500 ile bin TL arası değişen fiyatlarda satıyor.

Bölge sakinleri de ormanlık alandaki ağaçları kesiyor ve Avaşin deresine kurdukları köprü ile Dağlıca yoluna çıkararak araçlara yüklüyor ve ilçe merkezine naklediyor. Ağaç kesimi yapan kişilerden M.B., “Biz ağaçları kış ihtiyacı için kesiyoruz. Daha önce buralarda askeriye kesim yapıyordu. Bize ses çıkarmıyorlar. Asker, kadastro ve Orman Müdürlüğü ‘Bu alanlara meşe ağacı ekeceğiz’ diyerek kesim yapmamıza izin veriyorlar. Hatta biz kesmezsek bu kurumların kesim yapacağını söylediler. Onlar keseceğine biz kesiyoruz” iddiasında bulundu.

Konuyla ilgili Diha’ya konuşan Hakkari Orman ve Su İşleri Müdürü Necmettin Yılmaz ise “Ormanlık alanlarda kesim yapılması kesinlikle yasaktır. Müdürlüğümüz tarafından kesin izni verilmediği gibi meşe çalışması yoktur. Meşe ekimi yapılırsa da boş alanlara yapabilir. Yapılan kesimler kaçak kesimlerdir. Konuyla ilgili bölgede araştırma başlattık. Sorumlular hakkında gerekli işlemi yapacağız” ifadelerini kullandı.

Yüksekova Cilo Doğa Derneği Başkanı Mesut Kıratlı ise batıda bir orman yangını ya da ağaç kesiminin gündemi günlerce meşgul ettiğini, ancak Hakkari’de yaşanan doğa katliamının görmezden gelindiğini vurguladı. Bölgede yaptıkları incelemeye ilişkin gözlemlerini paylaşan Kıratlı, “Son günlerde bölge insanı tarafından Oremar, Colemerg ve Şemzinan bölgesinde aşırı şekilde ağaçların kesildiği ve ormanlık alanların yok olma noktasına geldiği yönündeki şikayetler sonucunda iki günlük bir çalışma yürüttük. Çalışmalarımızda aşırı avcılığın yanı sıra ağaç katliamının da yaşandığına bizzat tanık olduk. Hiçbir ahlaki değeri göz önünde bulundurmayan kişiler, bölgede adeta ormanların kökünü kurutuyorlar. Şemdinli, Oremar, Çele ve Hakkari’de yol boyunca gittiğimiz her ormanlık alanda bir ağaç katliamıyla karşılaştık. Hiçbir engellemeyle ve uyarıyla karşılaşmayan bu insanlar adeta bir ağaç kıyımı başlatmışlar. Kuru-yaş, fidan ayrımı yapmadan ağaç kesen bu insanlar ormanlık alanları ortadan kaldırmaktadır. Özelikle Oremar ve Şemdinli bölgesinde yaptığımız araştırmalarda bölge insanı arasında çıkan ‘Siz kesmezseniz devlet kesecek’ söylemleri sonucunda birçok insan dere yatağında ağaç kıyımına başlamış. Ayrıca dışarıdan bölgeye gelen mobilya atölye sahipleri halk arasında ‘kütükçü’ olarak bilinen kişilerin yine bölgede ceviz ağacı kıyımı başlatmış. Gittiğimiz birçok Oremar köyünde satılmak üzere yüzlerce ceviz ağacı kesilmiş. Özellikle yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı son 30 yıl içerisinde ormanlık alanların yüzde 40’ı yok edilmiş” dedi.

Yaşanan doğa katliamının birinci derecede sorumlusunun Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü olduğu değerlendirmesinde bulunan Kıratlı, bu kurumların herhangi bir önlem almamasının tahribatın boyutunun söz konusu noktaya getirdiğini kaydetti. “Hiçbir kurum bu konuda kılını kıpırdatmamaktadır” diye tepki gösteren Kıratlı, şunları söyledi: “Bu konuda herkesin ortak değeri olan yeşil alan ve ormanlıklar bu kurumlar tarafından, doğa katliamı yapan bu insanlara peşkeş çekilmiştir. Gelinen aşamada yapılan bu doğa tahribatın etkilerini ortadan kaldırmak için uzun vadeli bir çalışma yürütülmelidir. Doğa kendisini yeniler, ancak bu zaman isteyen bir süreçtir. Bununla beraber özellikle yakılan ormanlık alanlarda ağaçlandırma çalışması, ormanlık alanların tamamıyla yok olduğu yerlerde ise bölgenin iklimine ye yapısına uygun tohumların atılması ve korunması gerekmektedir.”

Başlık Görseli: Stockphoto

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Vegan dövmeci ile vegan dövme hakkında

Günümüzde özellikle veganlar vücutlarına kazıdıkları dövmelerin de hayvansal içermesinden çekiniyorlar. Bu noktada bir takım kafa karışıklıkları söz konusu. Biz de bu kafa karışıklıklarını gidermek adına...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol