Okuma süresi: 2 dakika

Gökler dolusu beşeriyet ile maviliği saklamış iken tüm beyazlar, gezegen için çocuklar ağlar.

Temiz hava erişimi yaratmayı hedefleyen Çinli şirket Xiao Zhu, ülkedeki hava kirliliğinin sebebiyet verdiği 500 binden fazla ölümün farkındalığında; bu problem ile mücadelenin yetersiz ve sözde olduğu yönünde kesin bir fikre sahip. Piyasadaki yeşil yatırımların küçük adımlar olduğunu düşünürken, mevcut koşullarının korkunçluk seviyesinin ne yazık ki hala yeterli ilgi çekmediğini görüyor. Bu doğrultudaki iyi olan hareketleri hızlandırmak ve soruna dikkat çekmek amacı ile doğrudan yaratıcı bir eylem gerçekleştiriyor!

Süren küresel ve bölgesel tehlikenin önemini daha fazla kişiye ulaştırmak için doğrudan mesaj vermeyi seçip, gecenin karanlığında; fabrika dumanlarının üzerine acı çeken, boğulmakta gibi görünen Çinli gençlerin görüntülerini yansıtıyor. Izdırap içindeki ifadeler çarpıcı görüntüler oluşturuyor.

Yüzde 5 oranında artıyor

Atmosferdeki zararlı madde birikmeleri ciddi sağlık problemlerine sebep olurken, bundan en çok çocuklar etkileniyor. Sanayi, endüstri ve ısınmada kullanılan fosil yakıtlar ile ormanların tahribi ve arazi değişmesi sonucu, atmosferdeki karbondioksit miktarı yüzde 5 oranında artıyor olup yol açtığı küresel ısınma ile hava kirliliği, dünya ekolojisine tehdit oluşturuyor.

Dünyada havası en kirli 20 şehirden 16’sı, dünyanın fabrikası olarak bilinen Çin’de bulunuyor. Resmi verilere göre, Çin’de 20 milyonu aşkın astım hastası yaşıyor ve dünyada astımdan ölenlerin sayısında yine bu ülke başı çekiyor.

Hava Kirliliği Çocuklar 3

Hava Kirliliği Çocuklar 4