Okuma süresi: 2 dakika

Yaşamımız boyunca karşılaştığımız insanlar ya da şahit olduğumuz durumlar, sahip olduğumuz şansın göstergesidir. Evrenin bize sunduklarıyla hayat renklenirken yaşamımıza giren kişilerle şansın hangi yönde olduğu ortaya çıkar. Bu kişilerden biri de herkesin dünyasında önemli bir yeri olan öğretmenler. Herkes aynı düşünmeyebilir fakat ışık olma özelliği var öğretmenlerin ve bir eğitici, pek ala kişinin şansı ile ilişkilendirilebilir…

Sason’da bir ilk gerçekleşecek

Bir sosyal bilgiler öğretmeni ve öğrencilerinin köyden Sason’a gerçekleştirdikleri rutin yürüyüşlerinden birinde heyecan verici bir fikir ortaya çıktı. Bu düşüncenin sonunda bir ilk gerçekleşecek, bir köyde ilk kez kütüphane oluşturulacaktı. Bu fikir, öğretmenlerini ve bu fikrin ilk sahipleri olan sekizinci sınıf öğrencilerini heyecanlandırdı. Aynı zamanda okuduğumdan beri beni de etkiledi bu düşünce. Bir an önce duyulmasını istedim, kitapseverlerin kütüphanenin raflarına kitap eklemekten keyif duyacağını düşündüm.

Öğretmen ve öğrencilerinin bu fikrine göre Batman’ın Sason iline bağlı Derince Köyündeki eski köy okulu onarılıp temizlendikten sonra kitaplarla doldurulacak. Bu kütüphanenin özellikle okulun 1. Sınıftan 8. Sınıfa olan öğrencileri için edebiyat, tarih kitapları, çocuk kitapları, boyama kitapları, araştırma, bilim kitapları, ansiklopediler, roman, öykü ve şiir kitapları ihtiyacı var. Tabi yetişkinlere yönelik romanlar ve diğer kitapları da kabul edecekler. Bunun yanı sıra köy okulunda onarım yapılırken kitaplık, boyama, temizlik konusunda yardım edilmesi de çok önemli.

Kitap okumak kadar kitap hediye etmenin, bir kitaplığın rafına kitap eklemenin güzelliğinin tadına varanlar, bu kütüphane fikriyle eminim heyecanlanacak. Hatta şimdiden bu heyecanı tatmak isteyen, kitap ve dergi gönderenler olmuş. Eğer siz de bu güzel kütüphane fikrine destek olmak, rafa bir kitap eklemek isterseniz adres şöyle:

Mehmet Sağsöz
Sason Öğretmenevi
Vali Haluk İmga Caddesi
Sason/Batman

Bu adrese gönderilen ve rafa eklenen her kitap, bir hayatı zenginleştirecek. O yüzden okuduğunuz, okumadığınız ya da yeni alıp paylaşmak istediğiniz kitapları, dergileri gönderip kütüphane fikrinin bir an önce hayata geçmesine destek olabilirsiniz. Ben, böyle güzel bir fikirde benim de tuzum olursa içimin tazeleneceğini düşünüyorum. Siz de bu kara ve kanlı günlerde size iyi gelecek, başkalarının içini aydınlatacak bir şey yapın. Kütüphanenin rafına bir kitap ekleyin. Nitekim var şairin bir bildiği: “dünyayı güzellik kurtaracak…”

Gelişmeleri takip etmek için Facebook sayfasını takibe alabilirsiniz.