Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıHayvan hakları savunucularından Cemil Çiçek'e mektup

Hayvan hakları savunucularından Cemil Çiçek’e mektup

-

Hayvan hakları savunucuları ve hukukçular, Azerbaycan’da sokak hayvanlarına yönelik katliamın durdurulması için Cemil Çiçek’e ve Necdet Ünüvar’a mektup gönderdi.

TBMM Başkanı ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Cemil Çiçek ile, TBMM Türkiye – Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AKP Adana Milletvekili Necdet Ünüvar adına gönderilen mektubu; hayvan hakları savunucusu avukatlardan oluşan Hayvanlara Adalet Platformu (HAD), Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) yazdı. Mektupta, “Azerbaycan parlamentosundaki duyarlı parlamenterlere ulaşarak konunun aydınlatılması ve iç sızlatan bu görüntülerin sonlandırılması için Azerbaycan otoriteleriyle iletişime geçmenizi rica ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Hak savunucuları internette başlatılan “Shame on the European Games: Save the Dogs (Avrupa Oyunlarını Kınıyoruz: Köpekleri Kurtar)” başlıklı imza kampanyasıyla da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Avrupa Olimpiyat Komitesi Başkanı Patrick Hickey’ye seslendi.

19 bin imzacının katıldığı kampanyada; olimpiyat etkinliklerinden önce sokak hayvanlarının toplanması ve öldürülmesinin uzun bir tarihi olduğu söylenirken, Azerbaycan’daki hayvan katliamının durdurulması ve Olimpiyatların toplu öldürme eylemlerine neden olmaması için ev sahibi olmaya aday ülkelerden, sokak hayvanlarıyla ilgili plan ve politikalarına ilişkin detaylı bilgi alınması istendi.

Bakü köpek katliamı

Devlet büyük köpekleri silahla, küçükleri döverek öldürüyor

Geçtiğimiz haftalarda Azerbaycanlı hayvan hakları aktivisti Yelena Simakina‘nın çektiği videoyla, ülkede 2015 Avrupa Oyunları öncesi sokak hayvanlarının öldürüldüğüne dair iddialar tüm dünyaya yayılmıştı. Videoda beton bir alanda yerde kan izleri ve bir binanın içinde alevlerin arasında köpeklere ait gibi görünen cesetler yer alıyor.

Azerbaycanlı hayvan hakları aktivistleri, devletin büyük köpekleri silahla vurarak öldürdükten sonra yaktığını, küçük köpekleri ise kurşun harcamamak için küreklerle döverek öldürdüğünü iddia ediyor.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Tarım Bakanlığı’na bağlı Devlet Veteriner Kontrolü Servisi ise iddiaları yalanladı.

Azerbaycanlı aktivistlerin destek çağrısı üzerine köpeklerin öldürüldüğü iddiası geçtiğimiz pazar günü Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir’de; dünyada ise Rusya’nın başkenti Moskova’da ve Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Azerbaycan Konsoloslukları önünde protesto edildi.

Tepkiler sosyal medyada da yankı buldu. Ancak Türkiyeli aktivistlerin Facebook’ta açtığı “Azerbaycan’daki Sokak Hayvanı Soykırımı Protesto Ediyoruz” başlıklı etkinlik sayfası ise dün kapatıldı.

Bakü'de köpekleri yakıyorlar

2012’de Azerbaycan’da düzenlenen Eurovision şarkı yarışması öncesinde de, ülkede sokak köpeklerinin öldürüldüğü iddiaları gündeme gelmişti.

2013’te ise üzerinde Bakü İdari Amirliği yazan bir karavanın içine köpeklerin sürüklenerek atıldığı ve çocukların gözleri önünde bir köpeğin öldürüldüğünü gösteren başka bir video yayınlanmıştı.

Azerbaycan, Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Konvansiyonu‘nu 2007’de imzaladı.

Kaynak: Bianet

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol