Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıHayvanat bahçelerindeki hayvanların yürek burkan fotoğrafları

Hayvanat bahçelerindeki hayvanların yürek burkan fotoğrafları

-

Doğal ortamları olmayan hayvanat bahçelerinde yaşamaya mahkûm edilen hayvanların yürek burkan fotoğrafları… Bu kareler, onların esarete ait olmadıklarını bir kez daha gösteriyor.

Hayvanat bahçesinde geçirilen bir gün genellikle mutlu bir aile aktivitesi olarak görülür Hayvanlar için ise kafeste yaşamak mutluluğun tam tersi anlamlara gelir. Vahşi yaşamdan söküp alınan ve demir parmaklıklar arkasındaki beton odalara hapsedilen hayvanlar çoğunlukla üzgün, travma dolu, aşırı sıkıcı ve izole hayatlar sürerler. Ve hatta ruhsal problemlerle bile boğuşurlar.

Hayvanat bahçeleri sahipleri, hapishanelerini olabildiğince gerçek ortama benzetebilmek için büyük yatırımlar yaparlar ancak bu odalar hayvanların doğal ortamlarında sahip olacakları alanın olsa olsa ufak bir kesitine benzeyebilir.

Alaskalı fotoğrafçı Charles Mason yeni fotoğraf çalışmasında fotoğraf makinesinin lensini hayvanat bahçelerini daha önce görmediğimiz bir açıdan göstermek için kullanıyor. Çektiği kareler hayvanat bahçesinde esir bir hayvan olmanın ne anlama geldiğini insanlara bir başka açıdan anlatıyor.

“Hayvanat Bahçesi” Amerika civarındaki hayvan parklarında yaşayan hayvanları konu alıyor ve fotoğrafçı karelerinde bu hayatın vahşi yaşamdan ne kadar uzak olduğunu gözler önüne seriyor. Hayvanların yanı sıra onlara camın arkasından aval aval bakan insanları da karelerine dâhil eden Mason, bu hayatların aslında ne kadar da yapay olduğunu vurguluyor.

hayvanat bahçesi 1
Bu hayvanın gözü, insanlar camın ardından ona baktıkları sırada fotoğrafçının lensini delip geçiyor.
hayvanat bahçesi 3
Camın diğer tarafında oturan kadın, insanlar ve maymunların bu kadar benzer olmalarına rağmen nasıl da farklı muamele gördüklerini gözler önüne seriyor.
hayvanat bahçes 2
Bu seyirci çocuğun yüzünün maymununkine yansıması ise huzursuz edici bir kare ortaya çıkarmış.
hayvanat bahçesi 4
Bu timsahın beton duvarların arkasından gözüken kuyruğu bu yaşamın vahşi bir hayvana göre olmadığını gösteriyor.
hayvanat bahçesi 5
Bir devenin çitlerin üzerinden gözüken hörgüçleri ne kadar da onun asıl doğal yaşam alanı olan uçsuz bucaksız çöllerden farklı!
hayvanat bahçesi 6
Bu gergedanın fotoğrafın alt kısmındaki sırtı ise bu yapay ortamı vurgular nitelikte.

Mason’un bu çalışması vahşi hayvanların eğlence amaçlı esir tutulmak yerine (hiçbir şekilde esir tutulamazlar) yaşamlarına saygı duyulması gerektiğini gösteriyor. Bu tesisleri destekleyip desteklememek bizim elimizde. Hayvanat bahçeleri ve parklar bilet satarak ayakta kalıyorlar. Bu parasal destek olmadan devam etmeleri mümkün değil. Bu yazıyı paylaşın ve seçiminizi hayvanları tutsak eden bu tesisleri ziyaret etmemekten yana kullanın.

Kaynak: One Green Planet

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol