Geçtiğimiz pazartesi günü, Hindistan’da yaşayan 800 binden fazla insan, yeni bir ağaç dikme rekorunu kırmak için kolları sıvadı.

Hindistan’ın en kalabalık ve en turistik eyaleti olan Uttar Pradesh’te rekor denemesini gerçekleştirmek için toplum gönüllülerinden sivil toplum örgütlerine, avukatından hükûmet yetkililerine, ev kadınlarından öğrencisine kadar çok sayıda insan ağaç dikmek için bir araya geldi.

Uttar Pradesh eyalet yetkilileri, eyalet genelinde milyonlarca fide dağıttı. Eyaletin güneybatısındaki Kannauj şehrinde; yol kenarlarında, demiryolları boyunca belirlenen noktalarda ve ormanlık geniş boş arazilerde fidan dikimleri gerçekleştirildi. Uttar Pradesh, geçen yıl eyalette 10 farklı bölgede dikilmek üzere bağışladığı bir milyondan fazla fideyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti.

Bu alandaki dünya rekoru halen 2013 yılında 847 bin 275 ağaçla Pakistan’a aittir. Hindistan ise bu girişimiyle, Pakistan’ın rekorunu geçmeye oldukça kararlı. Dikilen ağaçların sayısıyla ilgili henüz kesin bir açıklama yapılmasa da, yakın zamanda 50 milyon hedefine ulaşıp ulaşılmadığıyla ilgili bilgiler netleşecek.

Hedef, 2030 yılına kadar 235 milyon hektar orman

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Paris İklim Zirvesi’nde, Hindistan Hükûmeti verdiği sözleri gerçekleştirmek ve ormanları arttırmak adına 29 eyaleti ağaç dikmeye teşvik etmeye devam ediyor. Eyalet yöneticilerinden ağaçlandırma çalışmalarının hızlandırılması istendi. Hükümet, bu çalışmalar için 6,2 milyar dolarlık bir bütçe ayırmış durumda. Ayrıca hükümet, ülkenin ormanlık alanlarını 2030 yılına kadar 235 milyon hektara ulaştırma vaadinde bulundu.

Bu rekor denemesinde dikilen fidanların bakımı ise kaygı konusu. Yetkili kişilerin açıklamalarına göre, ağaçların bir kısmı susuzluktan ve yanlış dikim şeklinden dolayı çürüyecek, bu nedenle hükûmetin, hangi ağaçların geliştiğini, hangi araçların çürüdüğünü kontrol etmesi gerekmektedir. Fidanların kontrolünün hava araçlarıyla ve havadan çekilen fotoğraflarla yapılması planlanıyor. Böylelikle çürüyen fidanlar takip edilebilecek ve yerlerine yenisi dikilecek.

Kaynak: Ecowatch