Ana SayfaYaşamDünya KültürleriHindu mitolojisinin derinlerinden eşsiz bir görsel şölen: Holifest

Hindu mitolojisinin derinlerinden eşsiz bir görsel şölen: Holifest

-

Holifest, Hindistan’da her yıl Mart ayında kutlanan renkli ve coşkulu bir festivaldir. Hindu mitolojisinin derinliğine işaret eden bu etkinlik, iki farklı hikayeye dayanır. Festivaldeki renkler, sevgi, dayanışma ve baharın gelişini sembolize eder. Holifest, Hindistan genelinde ve dünyanın çeşitli bölgelerinde kutlanır, en ünlü kutlama bölgeleri arasında Vrindavan, Barsana, Manipur, Shantiniketan ve Delhi bulunur. Önümüzdeki ilk Holifest, Mart ayının başlarında gerçekleşecek.

Holifest Tarihi

Bu festivalin iki mitolojik hikayesi bulunmaktadır. Bunlardan biri: Hindu tanrısı Brahma, ölümsüzlük ödülünü kötü kral Hiranyakashipu’ya verir. Ödül yüzünden  Hiranyakashipu kibirli bir kişi olur ve herkesin ona itaat etmesini ister. Hiranyakashipu’nun oğlu babasına itaat etmez ve tartışırlar. Babası ise güce sahip olan her kişi gibi iktidarına engel tehdidi yani  oğlunu öldürmek ister ve neyse ki oğlu, diğer tanrı Vişnu tarafından korunur. Sonra ise Hiranyakashipu oğlunu yakmaya çalışır, ancak oğlu ablası, Holika’nın yanında yatıyordur ve şans eseri Holika’nın şalı vardır ve şal kardeşi Prablah’ı (Hiranyakashipu’nun oğlu) korur, ne yazık ki kendisini koruyamaz ve Holika ölür. Daha sonra Hindu tanrısı Vişnu yaşanan bu olayı  öğrenir ve Hiranyakashipu’yu öldürür. Prablah babasının tahtına geçer. Bu hikayeden hareketle festival, Prablah’ın kız kardeşi Holika’nın iyiliğini temsil ettiği için Holi olarak adlandırılır.

Hafızalarda yer alan diğer mitolojik hikaye ise: Hint tanrıçası Lord Krishna esmer tenlidir, ancak arkadaşı Raha oldukça renkli bir cilde sahiptir. Tanrı Krishna arkadaşı Raha’yı renkli ve canlı ten renginde olduğu için kıskanır ve annesi Yashoda’ya bu durumu anlatır. Yashoda, kızına alaycı bir şekilde yüzünü boyama tavsiyesi verir ve tanrıça Krishna yüzünü boyar. Bu olay bir ritüel haline ve bu ritüel de bir festivale dönüşür.

Kaynak: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Holika_Dahan_2023_in_Delhi_20.jpg

Bu hikayeden esinlenerek insanlar her bir renge anlam atfetmişlerdir. Örneğin; kırmızı masumiyeti, mavi sakinliği, sarı dindarlığı ve yeşil canlılığı simgeler.

Holifest nerede ve ne zaman kutlanır?

Festival, Hintliler tarafından her Mart ayında Hindistan’da kutlanır, ayrıca Jamaika, Surinam, Fiji, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Malezya’da gibi farklı ülkelerde de kutlanır. Bazı ünlü kutlama bölgeleri; Vrindavan Bankar Bihari Tapınağı, Barsana, Manipur, Shantiniketan ve Delhi’dir.

Holifest nasıl kutlanır?

Aslında Holifest’i kutlamak için birçok yol vardır. Birlikte göz gezdirelim: İnsanlar festival gecesinden önce ateş yakarlar ve dua ederler, ateşin etrafında dans ederler ve Prablah’ın kız kardeşi Holika’nın sembolik heykelini yarınki festival için yakarlar.

Kaynak: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gujiya-Indian.jpg

İkinci gün festivallerde -Rangwali Holi’de- birbirlerine renkli toz atarlar, şarkı söyler, dans eder ve eğlenirler. Festival 15-16 gün sürer. Ayrıca festivale özgü Gujhia adlı bir tatlı yaparlar. Gujhia’nın içinde hamur, kuruyemiş ve baharat bulunur.

SON YAZILAR

Antik dönemde denizlerin kırmızı olduğunu biliyor muydunuz?

Hayal ya, demem o ki, zaman yolculuğu yapıp antik dönemde yaşayan birisiyle karşılasanız size denizlerin kıpkırmızı rengi olduğunu söyleyecekti. Renkleri ve renklerin tarihini hiç araştırdınız mı? Biraz...

A unique visual feast from the depths of Hindu mythology: Holifest

HoliFest, a colorful and vibrant celebration, is observed annually in India during the month of March. Rooted in Hindu mythology, this event is based on...

Viyana kafeleri ve Osmanlı’dan Viyana’ya giden kahve

Temmuz ayında kendimize bir güzellik yaptık. Bu güzelliğin içinde kısa bir Viyana gezisi de vardı. Gideceğimiz yerlere dair bilgi edinmek için web sayfalarında gezinirken Viyana...

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol