Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıHollanda'da kaz kıyımına tepkiler artıyor

Hollanda’da kaz kıyımına tepkiler artıyor

-

Yaban kazlarının nüfusundaki yoğun artışın tarım çalışmalarında ve uçakların iniş kalkışı esnasında pilotlara zorluk yaşattığını belirten hayvan itlafı şirketi Arie Den Hertog, kazları “gaz odalarında” zehirleyerek öldürüyor. Şirket yetkilileri tepkilere cevaben kazların acı çekmeden öldüğünü iddia ediyor.

Hollanda’da sayıları hızla artan yaban kazları sığırların otlak alanları ile tarlalara zarar verdiği ve Amsterdam’daki Schiphol Havaalanından kalkan uçakların güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle öldürülüyor. 1999 yılında yaban kazlarının öldürülmesini engellemek için yasa çıkaran hükumet bu kez artan kaz nüfusunun zararlı olduğu gerekçesiyle yaban kazlarının gaz odalarında öldürülmesine izin verdi. Hükumet bu katliam için kendini yaban kazlarının imhasına adayan çiftçi Arie Den Hertog’a para ödüyor!

Yaban Kazları 33
(Görsel: NY Times)

Hayvan hakkı aktivistlerinin “Nazi” şeklinde nitelediği Hertog ise insanların bazen hayvanlara karşı çok duygusal olduğunu ancak gerçek hayatın acımasız olduğunu ve hatta kazların acısız öldüğünü söyledi. Hertog, “Bu kadar hayvanın vurulması mümkün değil. Bu yüzden en etkili yöntem gaz odası. 2 dakika içinde sessizliğe bürünüyorlar. Zevkli bir iş değil ama gerekli bir iş. Çünkü ben onları öldürmezsem, ne çiftçiler ne de pilotlar rahat işlerini yapabilir” diye davranışını savundu. 

Kaz katili Hertog 2008 yılından beri yaklaşık 60 bin kazı öldürdüğünü anlattı. İyi biri iş yaptığını zanneden Hertog bu işin mutlaka yapılması gerektiği görüşünde. 

Hertog ve Hollanda’nın tavrına ise neredeyse bütün Avrupa karşı duruyor. Hollanda’da 500 bin yaban kazının öldürülmesi gerektiği iddia edilirken AB’nin bu yıl Hollanda’ya konuyla ilgili uyarı göndermesi bekleniyor. 

Kazı zorla beslemek yasak ama kaz ciğer satmak serbest!

Kaz katliamına Türkiye’den de tepkiler gelmiş olsa da Türkiye’nin ve Türkiyeli insanların da kazlara karşı merhametli ve sevgi dolu olduğu söylenemez. Ülkemizde kaz ciğeri yemeyi seven bir kesim var ki, kazlara büyük eziyetler edilmesine neden oluyorlar. Oldukça da pahalı fiyatlara satılan kaz ciğerine talep yüksek. Türkiye’de hayvanları zorla beslemek yasak olsa dahi kaz hakları ile ilgili henüz bir adım atılmadı. Zorla beslenmesi yasak olan kazın ciğeri yeterince büyümez, büyümeyen ve yağlanmayan ciğer de iş görmez. Bu sebeple olsa gerek ki gittigidiyor.com, sahibinden.com gibi sitelerde de kaz ciğeri satılıyor!

Ancak Hindistan 2014 yılında kaz ciğeri ithalatını yasakladı. Ayrıca Avrupa genelinde Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Norveç, Polonya, İrlanda, İsveç, İsviçre, Hollanda ve Birleşik Krallık, Arjantin ve İsrail foie gras üretimini yasaklayan ülkeler.

(Görsel: NY Times)
(Görsel: NY Times)

Avusturya’da ise dokuz eyaletin altısında yasaklanan foie gras Amerika’nın Kaliforniya Eyaleti’nde 2012’de, 2008’de San Diego’da ve 2006’da Şikago’da üretimi yasaklandı. Bunun yanında Belçika, Bulgaristan, İspanya, Fransa ve Macaristan ise kaz ciğerinin yasaklanmadığı ülkeler.

Foie gras yani kaz ciğeri; kaz veya ördeklerin zorla besleme yöntemiyle şişmanlatılması ve böylece zengin, yağlı kaz ciğeri elde edilmesiyle üretilmektedir. Fransa’da geçerli yasaya göre, bir karaciğerin foie gras sayılması için ördeklerde 300 gram, kazlarda ise 400 gram olması gerekiyor.

Kaynak: T24, Bianet

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol