Adam düzenli ve çalışkan. Kendini bir şekilde meşgul tutmayı başarmış? Kasabada sessizlik hakim. Nasıl olduğunu bilemediğimiz bir şekilde insanlar ölmüş, evlerin içinde çürümesin diye Del, evleri düzenli olarak temizliyor ve kaos’a aheng getiriyor termodinamik ile. Konu derin ve bazı yerleri arsız. Bakalım.

Olaylara objektif bakamayan duyularım, konu post apokaliptik olunca fantazi dünyası çalışıyor ve Fenerbahçe-Galatasaray derbisini izleyen adama bağlıyorum. Olum o yapılır mı! Vursana bir tane, git şuradan bunu al, sana bu lazım olacak gibi filmi yaşıyorum. Hem de filmde karşı cins varsa, fantezilerin renkleri değişiyor. Tabi ki bunlar hep kalp şeklinde olan minnoş işler, emojiler. Medeniyet yıkılmış olsa da, bizler hala medeniyiz. Eril, üst gücün egemenliğine boyun eğmiş olan insanlık, özellikle de kadınların dik çıkışlarının da etkisini görüyoruz filmde ve alkolün dozu arttıkça işler ikinci çakraya doğru değişmeye başlıyor. Olabilir, dünyada yalnızlık var, insanlık hali, hepimizin ihtiyaçları var iki medeni insan anlaşmış, kızlı erkekli takılıyorlar …

Neyse ki top kale direğinden dönüyor! Kod adı kılıç balığındaki sahnede kalan Türkiye gençliği az kalsın yeni bir an ve hafıza geliştiriyordu ki yönetmen abimiz buna izin vermedi. Anı tekrar yaşamak için veriyorum, hazır olun gençler. Bu işler böyle, hep spiritüel ezoterik konuşacak halimiz yok! Toprak elementinden bir kap içindeyiz ve vücudumuzda dolaşan bayağı sular var. Haydi bakalım filme.

Kod adı kılıç balığı ve fantezi dünyamızı sınırladıktan sonra birazcık daha adam ve kız üzerinde duralım. Kızımız dünyada kalanların toplandığı yer olan Kalifornia’dan kaçıyor. Kalifornia’da işler aynı equilibrium/isyan filmindeki gibi. Orada günlük hap veriyorlardı duygular için burada işler daha gelişmiş direk omurilikten veriyorlar küsküyü, çicek gibi oluyorsun. Direk kalp haline geliyorsun. Duyguları alınmış bir topluluk görüyoruz sonunda. Kız da buradan kaçıyor tabi ki saadet için. Böyle bir saadeti başında istemeyen asosyal kitap kurdu ve düzen manyağı Del, sonrasında kızı istiyor ve kurtarmaya gidiyor. Cücemizde hafiften pasif agresif bir kişilik var bu agresifliği cinsellikte de yaşamıyor, kim bilir filmin başından sonuna göremediğimiz yerlerinde neler yapıyordu? Necro mu acaba pislik adam? En iyisi izleyelim, güzel bir film.

Reed Morano’nun yönetmen koltuğunda oturduğu filmin senaryosunu Mike Makowsky kaleme alıyor. Game of Thrones dizisinin Tyrion Lannister’ı Peter Dinklage ile Elle Fanning’in başrolü paylaştığı filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Charlotte Gainsbourg ve Paul Giamatti yer alıyor. Görüntü yönetmenliğini Reed Morano’nun üstlendiği filmin müzikleri ise Adam Taylor’a ait.

 

| I think we are alone now imdb linki için lütfen tıklayınız. |