Okuma süresi: 2 dakika

Melih Cevdet Anday’ın yazdığı İçerdekiler oyunu, 8 Nisan’da İstanbul Çevre Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

13 Mart 1915 tarihinde İstanbul’da doğan Melih Cevdet Anday‘ın çocukluğu Kadıköy Bahariye’de geçti. Ortaokula kadar İstanbul’da eğitim gördü. Liseyi ise Ankara’da, Gazi Lisesi’nde tamamladı. Lisede okuduğu sırada, Orhan Veli ve Oktay Rıfat ile tanıştı. Liseyi bitirdikten sonra bir süre Hukuk Fakültesi’ne devam etti. Daha sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’ne kaydoldu. Ancak Devlet Demiryolları’nda memur olarak çalıştığı için öğrenimine devam edemedi.

Çalıştığı kuruluş tarafından sosyoloji öğrenimi görmek için Belçika’ya gönderildi. Ukde isimli şiiri 1936’da Varlık Dergisi’nde yayımlandı. Bunun ardından şiirleri Ses, Yaprak, Yeditepe, Papirüs, Yeni Ufuklar, Yeni Dergi, Soyut, Ataç, Dönem, Yön gibi dergilerde yayınlandı. Orhan Veli ve Oktay Rıfat ile birlikte 1941 yılında Garip isimli şiir kitabını çıkardı.

Anday, eserlerinde kendi adı haricinde şu takma adları da kullanmıştır: Yaşar Telli Dede, Niyaz Niyazoğlu, A. Mecdi Velet, M. C. A., H. Mecdi Velet, Yaşar Telli dere, Gani Girgin, Zater, Yaşar Tellioğlu.

Tihyatroya kattığı eserler halen daha tazeliğini korumaktadır. Eserleri arasında; İçerdekiler (1965), Mikadonun Çöpleri (1967), Yarın Başka Koruda – Dikkat Köpek Var – Ölüler Konuşmak İster – Müfettişler (1972)…

Melih Cevdet Anday'ın yazdığı İçerdekiler oyunu, 8 Nisan'da Çevre Tiyatrosu'nda prömiyer yapacak

“Ah şu dışardakiler! Demek hiçbirinde akıl yok bunların, aklın şu kadarı yok. Yapmacık bir düzenin içinde kuklalar gibi oynayıp duruyorlar…”

İçerde olmak ile dışarda olmanın farkı nedir? Gerçekten özgür olmak ne demektir? Ya kişi içerdeyken de dışarıya çıkmanın bir yolunu bulursa?

Ya dışardakiler, kendi doğruları ve kendi inandıkları içinde tutsaksa?

345 gündür içerde ve suçu henüz kanıtlanmamış bir mahkûm…
345 gündür mahkûma suçunu itiraf ettirmeye çalışan bir komiser…
345 gündür süren bir yok olmama mücadelesi ya da bir zalime dönüşme hikâyesi…
Ya bir 345 gün daha…*”

*Oyun, polisin tevkif kararı olmadan herhangi bir kişiyi süresiz olarak tutuklu bulundurabileceği bir ülkede geçmektedir.

Yazan: Melih Cevdet Anday
Yöneten: Volkan M. Sarıöz
Oyuncular: Serkan Keskin, Nihal Yalçın, Mustafa Kırantepe
Dramaturji: Bilgesu Kasapoğlu
Yönetmen Yardımcısı: Selin Nazlı Ustaoğlu
Dekor Tasarım: Volkan M. Sarıöz İsmail Hazır Sema Öztaş
Işık Tasarım: Yüksel Aymaz
Kostüm Tasarım: Ayşenur Arslanoğlu
Müzik: Okan Kaya
Fotoğraf/Afiş Tasarım: Emirhan Savaş

Bilete buradan ulaşabilirsiniz veya Çevre Tiyatrosu’nun gişesinden edinebilirsiniz

Adres: Kuvayi Milliye Cad. No: 43/4 Kocamustafapaşa – İstanbul