İdris Güllüce Çanakkale’de katıldığı toplu açılış töreninde bir skandala imza atarak, fayton açılışı yaptı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce seçim çalışmaları kapsamında Çanakkale’ye gitti. Güllüce, Yenice Belediyesi tarafından düzenlenen toplu açılış töreninde; bir fayton ve itfaiye aracının da açılışını yaptı. İtfaiye aracı henüz ilçeye gelmediğinden orada bulunmazken, fayton atı ile birlikte alandaydı.

(Fotoğraf: ZETE)
(Fotoğraf: ZETE)

Balonlarla süsletilen faytona binip hatıra fotoğrafı çektiren insanlar görüldü. 11:00’da yapılması beklenen açılış bir saat geciktiği için fayton ve bağlı bulunan at uzun süre yağmur altında kaldı. Yağmurda ıslanan atın üzerine battaniye örtüldü.

Faytona binme atlar ölüyor!

“Fayton nostaljisi tutkusu” uzun çalışma saatleri ve hava koşulları nedeniyle atların ölmesine yol açıyor. Bu nedenle faytonlara binmiyoruz, faytonları desteklemiyoruz, nostaljiyi yürüyerek yaşıyoruz.

Her sene sadece İstanbul’da 400 tane fayton çalışanı at ölüyor! Atlar aç ve susuz çalıştırılıyor. Susuzluktan bayılan atların kırbaçlanması da cabası.

Seçim çalışmaları kapsamında İstanbul Adalar’a giden Selahattin Demirtaş da eşi ve partiden arkadaşlarıyla faytona binmesi nedeniyle tepki toplamıştı.

Kaynak: BirGün, Radikal