Ana SayfaEkolojiİklim & Suİklim değişikliği çözümü için vegan olmak gerekir mi?

İklim değişikliği çözümü için vegan olmak gerekir mi?

-

Vegan olmak, gezegenin birçok sıkıntısının çözümlerinden biri olarak sayılıyor. Peki, iklim değişikliğini durdurmak için vegan olmamız gerçekten gerekiyor mu?

The Guardian‘ın yayınladığı bu video bunun cevabını veriyor.

Özetle:

Küresel ısının nedeni nedir; gezegendeki her bir araç yada tükettiğimiz et ve süt ürünleri mi? Hayvancılık, toplam emisyonun yüzde 14,5’inden sorumlu. Bu oran, kulağa çokmuş gibi gelmiyor fakat kamyon, araba gibi diğerlerinin yaydığı emisyondan fazla bir oran. Sığır, tavuğa göre 14 kat daha fazla iklimin ısınmasına neden oluyor. Dünya’yı korumaya yardımcı olabilirsiniz. 

Yeme alışkanlıklarınızda yapacağınız ufak değişiklikler, dünyanın sürdürülebilirliği için büyük adımlar olacaktır. Hayvansal ürünleri tüketmeyi azaltmaya başlayarak bu mücadeleye adım atabilirsiniz. 

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Neden vegan oldum?

“Neden vegan oldum?” sorusuna kısa cevabım; hayvanlara eziyet çektirmeden, onları öldürmek amacıyla üretmeden, doğaya zarar vermeden ve sağlıklı yaşamak için. Tüm bunlar insan üzerinde aynı anda...

Bahar geldi: Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli, talihiniz hep bol olsun

Zaman akıp gider... İnsan bu hayattan geçerken nice mevsimleri ve nice baharları da beraberinde yaşar. Belki farkındadır, belki de bilincinde değildir ama kaç kez kim...

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol