İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği İstanbul Müzik Festivali, ilk defa 1973 yılında  “İstanbul Festivali” adıyla düzenlendi. Bu yıl 29 Mayıs- 21 Haziran tarihleri arasında 45. festival düzenleniyor.

Konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri İstanbul Müzik Festivali konserlerine ücretsiz girebilecek.

Bu yıl Bomontiada’da 17 Haziran akşamı açık alanda gerçekleşecek Burak Özdemir ve topluluğu Musica Sequenza konserinde Sampling Baroque: Exposing Handel ve Bach The Silent Cantata Türkiye’de ilk kez seslendirilecek.

Festivalde Konsere Doğru etkinliklerinde farklı alanlardan konuşmacılar bizlerle buluşmaya geliyor. Bu yıl teması “Sıradışı” olan festivalde edebiyattan resme, felsefeden bilime farklı konular ele alınacak.

Konsere Doğru kapsamındaki etkinliklerin  bir kısmı:

Prof. Dr. Cem Say ile “Deha programlanabilir mi?” – 7 Haziran Çarşamba, Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Tiyatro Salonu

Enis Batur ile “Goldberg Çeşitlemeleri” – 7 Haziran Çarşamba, Boğaziçi Üniversitesi Kriton Curi Salonu

Nilüfer Kuyaş ile “Romantizmden Modernizme” – 8 Haziran Perşembe, Süreyya Operası Üst Fuayesi

Aykut Köksal ile “Modernizm Sonrası ve Müzik: Yinelemenin Dayanılmaz Cazibesi” – 16 Haziran Cuma, Aya İrini Müzesi Ön Avlusu

Festivalin açılış konseri 29 Mayıs’ta Lütfi Kırdar Anadolu Auditorium’da gerçeklecek. Açılış konserinde, festivalin yerleşik orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), Andrei Ioniță’ya eşlik edecek.

Festival kapsamında ST. Petersburg Rus Oda Filarmonisi, Ebène Quartet & Matthias Goerne, Janoska Ensemble, Pumeza Matshikiza & İlker Arcayürek, Soqquadro Italiano gibi topluluklar ve sanatçılar performans sergileyecek.

Festivalin kapanışı 21 Haziran’da Lütfi Kırdar Auditorium’da Viyana Oda Orkestrası & Fazıl Say konseriyle gerçekleşecek.