Okuma süresi: 2 dakika

Mezopotamya Ekoloji Hareketi Batman Ekoloji Meclisi, Ilısu Baraj Projesi’ne karşı küresel bir farkındalık ve dayanışma oluşturabilmek amacıyla 20 Eylül’ü Dünya Hasankeyf Günü olarak ilan etti.

Dayanışmayı büyütmek için Batman Ekoloji Meclisi’nin çağrısıyla ve Van Ekoloji Meclisi, Mardin Ekoloji Meclisi, Diyarbakır Ekoloji Meclisi, Urfa Ekoloji Meclisi Girişimi, Adıyaman Ekoloji Meclisi Girişimi, Şırnak Ekoloji Meclisi Girişimi ve Hakkari Ekoloji Meclisi Girişimi bileşenleriyle Hasankeyf Dayanışmasını kuran ekolojistler, bu dayanışma çatısına tüm dünyada doğal ve kültürel varlıkların korunması için duyarlılık gösteren birey ve kurumlar ile dayanışmayı büyütmeyi hedefliyor.

Hasankeyf günü 1
Sosyal medya üzerinden yürütülecek kampanya ile Türkiye’nin 4’üncü büyük HES’i olarak planlanan Ilısu Baraj Projesi’nin doğal ve kültürel varlıklar üzerinde oluşturduğu tehdit konusunda Türkiye ve dünya kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlanıyor.

Savaş gündemi, Hasankeyf ve Dicle Vadisi’nin de içinde bulunduğu olumsuz koşullar ve güvenlik konusundaki endişeleri nedeniyle planladıkları etkinliklerin bir kısmını iptal etmek zorunda kalan ekolojistler, etkinlikleri kutlama değil protesto ve direniş şeklinde olacağını vurguladı. 

Ilısu Barajı Projesi (Fotoğraf: Cengiz İnşaat Web Sitesi)
Ilısu Barajı Projesi (Fotoğraf: Cengiz İnşaat Web Sitesi)

20 Eylül günü saat 11:00’da Batman’dan ve çevre illerden gelen katılımcılarla Hasankeyf Köprüsü’nde buluşarak basın açıklaması yapıldı. Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği üyeleri de Batman’dan Hasankeyf’e kadar pedal çevirerek etkinliğe katıldı.

Daha sonra Zeynel Bey Türbesi’ne kadar yürüyerek Cemile Çağırga ve savaşlarda öldürülen tüm çocuklar anısına getirilen uçurtmalar barış için uçuruldu.