Okuma süresi: < 1 dakika

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türksat’a yazı göndererek, “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla İMC TV kanalının frekans iptalini talep etti. Saat 15.30 itibarıyla kanal karatıldı!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu, “PKK/KCK propagandası” yaptığı iddiasıyla İMC TV’nin TÜRKSAT uydusundan çıkarılmasını istedi. Cumhuriyet Savcısı Ramazan Dinç imzasıyla 24 Şubat’ta TÜRKSAT Genel Müdürlüğüne gönderilen yazıda, savcılığın 155 Polis İhbar Hattına yapılan bir şikâyet üzerine, İMC TV hakkında soruşturma başlattığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında, Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) İMC TV’nin 3 Mayıs ile 4 Eylül 2015 tarihleri arasındaki yayın kayıtlarının istendiğini, kayıtlarla ilgili bilirkişi ön raporu hazırlandığını vurgulayan savcı Dinç, bu raporu ve imc tv’nin 6, 13, 14 Temmuz ile 6 Ağustos tarihli yayın çözümlerini yazıyla birlikte TÜRKSAT’a gönderdi. Yazıda, İMC TV için, “terör örgütü propagandası yaptığı anlaşılmıştır” ifadesi kullanıldı. TÜRKSAT’tan çıkarılan kanallar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen Cemaati’ne yönelik soruşturma kapsamında cemaate yakın olduğu iddia edilen kanalların TÜRKSAT ve Digitürk’ten çıkarılması için de yazı yazmıştı. Başsavcılığın talebi kabul edilirse, İMC TV de frekans ağından çıkarılmış olacak.

İMC TV, Türkiye’de haber ağırlıklı yayın yapan bir televizyon kanalı. 1 Mayıs 2011’de yayın hayatına başlamış olan Türkiye’nin ilk ve tek yeşil kanalına, mor bültenine sahip, Türkiye’de yaşayan tüm halklar bazında haber yapıp sömürüden, cinsiyetçilikten kaçınan toplumsal barışın tarafında olan IMC televizyonu karartılmak isteniyor. Basına yapılan bu tip baskıcı uygulamaları kabul etmiyor ve İMC TV’nin yanında olduğumuzu bildiriyoruz.