Okuma süresi: 2 dakika

Uzun zamandır bir araya gelemeyen yerli punk – hardcore grupları ve dinleyicileri 5 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilen İnfiAl Dayanışma Konseri kapsamında bir araya geldi.

Sabotage

İnfiAl’in içinde bulunduğu zorlu koşulların hafifletilebilmesi adına bir araya gelen birey ve topluluklar, dayanışmanın önemini bir kez daha gösterdi. Wargasm Collective‘in desteği ile gerçekleştirilen etkinlik, son dönemlerin en kalabalık punk buluşmalarından birisine şahit olmamızı da sağladı.

Etkinlik kapsamında yerli punk ve hardcore grupları sahne aldı. Sahnelerde yeni görmeye başladığımız Sabotage ve bir sene kadardır göremediğimiz Standback etkinlikte sahne alan gruplar arasında idi. Bunun dışında sevilen hardcore grubu Meth Shop Boyz, 2004 yılından bu yana sahnelerde görmeye alışık olduğumuz ve Türkiye’nin önemli hardcore – punk gruplarından Poster-iti ve gencinin, yaşlısının tanıdığı, bu sene Hayvanat Bahçesi isimli albümünü çıkaran Cemiyette Pişiyorum da sahne alan diğer gruplar olarak karşımıza çıktı. Ciddi bir dinleyici kitlesi etkinlikte yerini aldı ve punka özgü bir dans olan pogo ile coşkularını gösterdiler.

İnfiAl Temmuz ayından bu yana faaliyette. Gerçekleştirdiği etkinliklerle anarşistler ve anti-otoriterler arası iletişim, dayanışma ve yardımlaşma için zemin hazırlaması bakımdan önemli bir role sahip. Bünyesinde Kerem Kamil Koç Kütüphanesi’ni barındırması da ayrıca bir önem arz ediyor. Kendin yap! kültürünü ve yıkıcı neşriyatı yayma konusundaki kararlılığıyla, gündelik hayata dokunan çeşitli atölyeleriyle İnfiAl’in varlığını idame ettirmesi büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz aylarda İnfiAl’e terör örgütü suçlamasıyla terörle mücadele ekiplerince baskın düzenlenmiş ve gerçekleştirilen baskında iki afiş cumhurbaşkanına hakaret içerdiği gerekçesi ile 3 kişi gözaltına alınmıştı. Aynı zamanda mekânın kapısına mühür vurularak mekan kullanıma zorla kapatılmıştı.

Türkiye anti otoriter yapılanmaların en anlaşılmadığı coğrafyalar arasında. Bir araya gelmeleri ve dayanışma ağını genişletmelerini mümkün kılan yapıların varlığı bu yüzden büyük önem taşımakta. Toplum bilincinden önce birey bilincinin oluşamadığı bu coğrafyada bireysel değişimlerin öncülüğünü İnfAl ve benzeri oluşumlar dışında sağlayabilecek bir platform neredeyse yok. Kendin Yap! bilincinin gelişmesi bu oluşumların varlığı ile mümkün. Her zaman söylendiği gibi, sen değilsen kim? Şimdi değilse ne zaman?

Bu arada Punk ölmedi, ölmeyecek!

Standback
Standback
Poster-iti
Poster-iti
Cemiyette Pişiyorum
Cemiyette Pişiyorum