Ana SayfaYaşamLGBTİ+İngiltere ülkedeki ilk LGBTİ huzurevini açmaya hazırlanıyor

İngiltere ülkedeki ilk LGBTİ huzurevini açmaya hazırlanıyor

-

Girişimin İngiltere’deki öncüsü Tonic Housing, 50 yaşın üzerindeki LGBTİ bireyler için Londra ya da Brighton’da bir LGBTİ huzurevi açmaya hazırlanıyor.

Tonic Housing yöneticilerinden James Greenshields, kendi geleceğini düşünmeye başladığında bu fikirle karşılaştığını belirtiyor: “Çocuklarınız ya da güçlü ailevi ilişkileriniz yoksa destek almanız çok zor. Ben de bunun üzerine düşünmeye başladım. Bana ne olacaktı? İngiltere’deki seçenekler neler? LGBTİ bireyler için organizasyonlar mevcut olsa da, huzurevi niteliği taşımıyor. Bu beni çok şaşırttı çünkü ihtiyaç ve talep ortadaydı.”

Greenshields’a göre Toning Housing, Madrid’deki LGBTİ huzurevinden esinlenerek mimari açıdan başarılı bir ev inşa etmek istiyor: “Yaşı ilerleyen insanların evleri genellikle kasvetli ve gösterişsiz olur. Fakat Madrid’deki ev dış dünyayı içeri taşıyor, bu çok önemli. İstemedikleri sürece odalarında tül perde bile olmayacak.”

Merkez, dışarıdan ziyaretçi kabul edecek ve heteroseksüel bireylerin de konaklamasına izin verilecek, fakat Greenshields daima yüzde 51’lik kısmı LGBTİ bireylerin oluşturacağını belirtiyor.

“Berlin’deki Lebensort Vielfalt’ı ziyaretimiz sırasında Peter Sibley ile tanıştık. İngiltere’de tiyatro geçmişi vardı. Boyalı tırnakları, ilginç hikâyeleri ve sahne ismiyle oldukça gösterişli bir karakterdi. Yetmişlerinin başındaydı fakat bazı sağlık sorunları yaşıyordu. Kendini kırılgan olarak tanımlıyor, yalnızca heteroseksüel bireylerin yaşadığı bir merkeze gitmekten korkuyordu. Sanırım bu fikir onu o kadar endişelendiriyordu ki, sağlığını etkilemişti. LGBTİ huzurevi fikri, onu İngiltere’ye dönmeye kesinlikle ikna ederdi.”

LGBTİ hakları organizasyonu Stonewall ve YouGov tarafından yapılan araştırmaya göre, bakım evlerindeki çalışanların yüzde 25’i LGBTİ bireylere karşı hakaret içeren yorumlarda bulunurken, yüzde 10’u eşcinsel bireylerin “tedavi” edilebileceğini savunuyor.

Kaynak: Buzz Feed, Pink News, Rage Monthly 

SON YAZILAR

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

154 gazeteciden ortak açıklama: Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz

154 gazeteci ortak bir açıklama yayınlayarak, “Daha fazla LGBTİ+’lara şiddet ve yasak haberi yazmak istemiyoruz” dedi. Gazeteciler, LGBTİ+ Onur Ayı gelir gelmez yasaklar ve şiddetin...

17 Mayıs Derneği Esenlik Buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor

17 Mayıs Derneği'nin LGBTİ+ aktivistlerini güçlendirmeye yönelik düzenlediği Esenlik buluşmaları yoga ve nefes çalışmalarıyla devam ediyor. 14 Mart ve 16 Mart tarihlerinde gerçekleşecek online çalışmalara...

Esat – Eryaman Davası 22 Şubat’ta: #ZamanaBırakmıyoruz

2007 yılından beri devam etmekte olan, saldırıya uğrayan ve yaşadıkları yerlerden göçe zorlanan trans kadınların adalet arayışı olan Eryaman-Esat davasında, 22 Şubat Çarşamba günü Ankara 30. Ağır...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol