Girişimin İngiltere’deki öncüsü Tonic Housing, 50 yaşın üzerindeki LGBTİ bireyler için Londra ya da Brighton’da bir LGBTİ huzurevi açmaya hazırlanıyor.

Tonic Housing yöneticilerinden James Greenshields, kendi geleceğini düşünmeye başladığında bu fikirle karşılaştığını belirtiyor: “Çocuklarınız ya da güçlü ailevi ilişkileriniz yoksa destek almanız çok zor. Ben de bunun üzerine düşünmeye başladım. Bana ne olacaktı? İngiltere’deki seçenekler neler? LGBTİ bireyler için organizasyonlar mevcut olsa da, huzurevi niteliği taşımıyor. Bu beni çok şaşırttı çünkü ihtiyaç ve talep ortadaydı.”

Greenshields’a göre Toning Housing, Madrid’deki LGBTİ huzurevinden esinlenerek mimari açıdan başarılı bir ev inşa etmek istiyor: “Yaşı ilerleyen insanların evleri genellikle kasvetli ve gösterişsiz olur. Fakat Madrid’deki ev dış dünyayı içeri taşıyor, bu çok önemli. İstemedikleri sürece odalarında tül perde bile olmayacak.”

Merkez, dışarıdan ziyaretçi kabul edecek ve heteroseksüel bireylerin de konaklamasına izin verilecek, fakat Greenshields daima yüzde 51’lik kısmı LGBTİ bireylerin oluşturacağını belirtiyor.

“Berlin’deki Lebensort Vielfalt’ı ziyaretimiz sırasında Peter Sibley ile tanıştık. İngiltere’de tiyatro geçmişi vardı. Boyalı tırnakları, ilginç hikâyeleri ve sahne ismiyle oldukça gösterişli bir karakterdi. Yetmişlerinin başındaydı fakat bazı sağlık sorunları yaşıyordu. Kendini kırılgan olarak tanımlıyor, yalnızca heteroseksüel bireylerin yaşadığı bir merkeze gitmekten korkuyordu. Sanırım bu fikir onu o kadar endişelendiriyordu ki, sağlığını etkilemişti. LGBTİ huzurevi fikri, onu İngiltere’ye dönmeye kesinlikle ikna ederdi.”

LGBTİ hakları organizasyonu Stonewall ve YouGov tarafından yapılan araştırmaya göre, bakım evlerindeki çalışanların yüzde 25’i LGBTİ bireylere karşı hakaret içeren yorumlarda bulunurken, yüzde 10’u eşcinsel bireylerin “tedavi” edilebileceğini savunuyor.

Kaynak: Buzz Feed, Pink News, Rage Monthly