Okuma süresi: 2 dakika

Cornwall’daki Poldhu Sahili’ne vuran  binlerce pembe deterjan şişesi, dalgaların rengini de değiştirdi. Parlak pembe şişeler sahil boyunca göz alabildiğine yayılmış durumda ve önümüzdeki günlerde daha çok şişenin sahile vurması bekleniyor.

Vanish marka deterjan olduğu düşünülen parlak pembe renkte 27 bin şişe, okyanus ve sahil kirliliğine karşı mücadele eden Surfers against Sewage isimli İngiliz çevreci derneğe göre zehirli içeriğinden ötürü doğal hayatı tehdit ediyor. Grup, bir blog postunda şişelerin zararlı içeriği konusunda uyardı:

İngiltere’de binlerce plastik deterjan şişesi sahile vurdu 2 “UYARI: Bu şişelerin tehlikeli ve zehirli kimyasallar içerdiği düşünülüyor. Şişeleri temizlerken büyük itinayla yaklaşın veya uzmanlar tarafından halledilmesi için Cornwall Konseyi’ne veya Surfers against Sewage’a haber verin. Lütfen unutmayın, içerik çok büyük ihtimalle zehirli ve temizlemeye karar verirseniz gerekli önlemleri aldığınıza emin olun.”

Cornwall Konseyi sözcüsüyse yaptığı açıklamada, halkın, çocukları ve köpekleri şişelerden uzak tutma konusunda bilgilendirildiğini söyleyerek, şişeleri toplama girişiminden kaçınılması gerektiğini belirtti.

deterjan Bölge şu an İngiliz Deniz ve Sahil Güvenlik Ajansı tarafından denetleniyor. Asıl kaygı veren durum, şişelerin içindeki deterjanın denize yayılarak denizaltı yaşamı etkilemesi. Konsey sözcüsüne göre şişelerin çoğunluğu dolu, fakat bazıları sızdırmış. Fotoğraflarda da görüldüğü üzere şişelerdeki sabunsu içerik bütün kıyıyı köpükle doldurmuş durumda.

Şişelerin nereden geldiğiyse şimdilik kesin olarak bilinmiyor. Surfers Against Sewage şişelerin geçen sene mayısta konteynerlarından birkaçının kayıp olduğu bildirilen bir nakliye gemisinden gelmiş olabileceğini ileri sürdü. Grup ayrıca, son günlerdeki kış fırtınalarının da şişelerin bölgede yayılmasını kolaylaştırmış olabileceğini belirtti.

deterjan2“National Trust’daki arkadaşlarımız sahilde şişeleri ilk fark edenlerdi ve şişelerin geçen Mayıs’ta konteynerlarından birkaçını kaybetmiş olan Blue Ocean isimli nakliye gemisinden geldiğini düşünüyorlar. Kaybolan konteynerlardan birinde 27 ton Vanish deterjan vardı. Konteynerlar, kış fırtınalarının yarattığı kuvvetli rüzgar ve dalgalar sonucunda sahile vurmadan önce, Mayıs’tan beri deniz tabanında yatıyor olmalı.”

İngiliz Deniz ve Sahil Güvenlik Ajansı yaptığı açıklamada, geçtiğimiz sene Blue Ocean isimli bir gemiden Vanish dolu bir konteynerın kaybolduğu doğruladı ama sahile vuran şişelerin o konteynerdaki şişeler olduğuna dair bir kanıt olmadığını söyledi.

Vanish sözcüsü de şişelerin, emin olmamakla beraber onlara ait olabileceğini söyledi ve yetkililerle birlikte bu konuyu araştırdıklarını belirtti.

Cornwall’da geçmişte de benzer bir olay yaşanmıştı. 1997 yılında, yine bir gemiden düşen konteyner sonucu milyonlarca lego parçası sahile vurmuştu.

Kaynak: EcoWatch