Ana SayfaEkolojiDoğaİngiltere’de binlerce plastik deterjan şişesi sahile vurdu

İngiltere’de binlerce plastik deterjan şişesi sahile vurdu

-

Cornwall’daki Poldhu Sahili’ne vuran  binlerce pembe deterjan şişesi, dalgaların rengini de değiştirdi. Parlak pembe şişeler sahil boyunca göz alabildiğine yayılmış durumda ve önümüzdeki günlerde daha çok şişenin sahile vurması bekleniyor.

Vanish marka deterjan olduğu düşünülen parlak pembe renkte 27 bin şişe, okyanus ve sahil kirliliğine karşı mücadele eden Surfers against Sewage isimli İngiliz çevreci derneğe göre zehirli içeriğinden ötürü doğal hayatı tehdit ediyor. Grup, bir blog postunda şişelerin zararlı içeriği konusunda uyardı:

İngiltere’de binlerce plastik deterjan şişesi sahile vurdu 2 “UYARI: Bu şişelerin tehlikeli ve zehirli kimyasallar içerdiği düşünülüyor. Şişeleri temizlerken büyük itinayla yaklaşın veya uzmanlar tarafından halledilmesi için Cornwall Konseyi’ne veya Surfers against Sewage’a haber verin. Lütfen unutmayın, içerik çok büyük ihtimalle zehirli ve temizlemeye karar verirseniz gerekli önlemleri aldığınıza emin olun.”

Cornwall Konseyi sözcüsüyse yaptığı açıklamada, halkın, çocukları ve köpekleri şişelerden uzak tutma konusunda bilgilendirildiğini söyleyerek, şişeleri toplama girişiminden kaçınılması gerektiğini belirtti.

deterjan Bölge şu an İngiliz Deniz ve Sahil Güvenlik Ajansı tarafından denetleniyor. Asıl kaygı veren durum, şişelerin içindeki deterjanın denize yayılarak denizaltı yaşamı etkilemesi. Konsey sözcüsüne göre şişelerin çoğunluğu dolu, fakat bazıları sızdırmış. Fotoğraflarda da görüldüğü üzere şişelerdeki sabunsu içerik bütün kıyıyı köpükle doldurmuş durumda.

Şişelerin nereden geldiğiyse şimdilik kesin olarak bilinmiyor. Surfers Against Sewage şişelerin geçen sene mayısta konteynerlarından birkaçının kayıp olduğu bildirilen bir nakliye gemisinden gelmiş olabileceğini ileri sürdü. Grup ayrıca, son günlerdeki kış fırtınalarının da şişelerin bölgede yayılmasını kolaylaştırmış olabileceğini belirtti.

deterjan2“National Trust’daki arkadaşlarımız sahilde şişeleri ilk fark edenlerdi ve şişelerin geçen Mayıs’ta konteynerlarından birkaçını kaybetmiş olan Blue Ocean isimli nakliye gemisinden geldiğini düşünüyorlar. Kaybolan konteynerlardan birinde 27 ton Vanish deterjan vardı. Konteynerlar, kış fırtınalarının yarattığı kuvvetli rüzgar ve dalgalar sonucunda sahile vurmadan önce, Mayıs’tan beri deniz tabanında yatıyor olmalı.”

İngiliz Deniz ve Sahil Güvenlik Ajansı yaptığı açıklamada, geçtiğimiz sene Blue Ocean isimli bir gemiden Vanish dolu bir konteynerın kaybolduğu doğruladı ama sahile vuran şişelerin o konteynerdaki şişeler olduğuna dair bir kanıt olmadığını söyledi.

Vanish sözcüsü de şişelerin, emin olmamakla beraber onlara ait olabileceğini söyledi ve yetkililerle birlikte bu konuyu araştırdıklarını belirtti.

Cornwall’da geçmişte de benzer bir olay yaşanmıştı. 1997 yılında, yine bir gemiden düşen konteyner sonucu milyonlarca lego parçası sahile vurmuştu.

Kaynak: EcoWatch

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...
Aysun Yalçın
Aysun Yalçın
22 yaşında, İstanbullu, Ankara’da ikamet eden bir Uluslararası İlişkiler öğrencisi. Belgesel izlemeyi, doğa yürüyüşlerini ve kamp yapmayı seviyor. Çevre ve sürdürülebilir enerji politikaları ve uluslararası politik ekonomi ilgi alanları arasında.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol