Okuma süresi: 3 dakika

Boğalar ile ilgili birçok festival ve etkinliğe sahip İspanya’da, sanırım bu etkinliklerden en kanlısı Toro de la Vega. Tıpkı boğa güreşlerinde olduğu gibi, boğanın kan kaybından ölümüne sebebiyet veren bu acımasız geleneğin farkı boğanın ölümünün bir matador değil festivale katılanların elinden olması… 12 Eylül günü Madrid’de 100 binden fazla kişi Castilla ve Leon bölgelerinde gerçekleştirilen bu kanlı boğa katliamına karşı yürüdü.

İspanya’nın en ünlü pop ve rock şarkıcıları, oyuncular, komedyenler ve diğer önemli sanatçılar festivalin iptal edilmesini istiyor. Festivalin iptali hâlinde bölgede “büyük ve bedava bir sanat festivali düzenleyeceklerini” ve “yapılacak gösterilerin boğa öldürme ritüelinden daha fazla turist çekeceğini ve bölgeyi yanlış sebeplerle değil, doğru sebeplerle tanıtacağını” açıkladılar.

Toro de Vega 2

Fakat bu ince teklif Tordesillas’ın yerel konseyi tarafından reddedildi. Bölge sakinlerinin festivalin devam etmesinden memnun olduğunu belirtildi. Ayrıca Tordesillas Belediye Başkanı “kendisine şantaj yapılmasına izin vermeyeceğini” dile getirerek “sanatçılara kapılarının açık olduğunu, ücretsiz bir festivale sıcak baktıklarını ama şart olarak Toro de la Vega festivalinin iptal edilmesini kabul etmeyeceklerini söyledi.

Madrid’din Puerta del Sol meydanından başlayan yürüyüşün, Suriye’den gelen mültecilerin İspanya’da kabul edilmesini talep eden 2 bin 500 kişilik kalabalıkla çakışmamasına özellikle dikkat edildi. 100 binden fazla katılımcıyla, boğa işkencesi festivaline karşı olanların sayısı geçen seneki katılımcıların tam 2 katı olarak gözlemlendi. Yürüyüşü PACMA adındaki hayvan hakları örgütü düzenledi.

Toro de Vega 3

Hayvan işkencesi…

PACMA sözcüsü Laura Duarte, 3 senedir gösteriler yapıldığını belirterek, “halkın çoğunluğunun bu festivale karşı olduğunu, Tordesillas’taki barbarlıktan zevk almaya devam edip festivali savunanların orada yaşayanlar olduğunu” söyledi. “21. yüzyılda bu iğrenç, hayvan işkencesinin modern bir Avrupa şehrinde yaşanmasına devam edemeyiz, bu barbarlığın bitirilmesi için politikacıların duruma hemen müdahale etmesini istiyoruz” şeklinde taleplerini belirtti.

PACMA 120 binden fazla insanın adının bulunduğu imza kampanyası listesini merkezi hükûmetteki sosyalist partinin Genel Sekreteri Pedro Sanchez’e teslim etti. PACMA, “Torsedillas’ın yerel meclisi sosyalistler tarafından yönetilmesine rağmen PSOE’nin (İspanyol Sosyalist İşçi Partisi) zulmüne destek verirken nasıl olup da etik ve ilerici bir parti olduklarını iddia edebilmelerini anlamadığını” söylüyor.

Bilindiği üzere İspanya’da boğaların kullanıldığı birçok etkinlik düzenleniyor ve bu etkinlikler birçok boğanın feci şekilde can vermesine sebebiyet veriyor. Aynı şekilde yapılan festivallerde şok, yaralanma gibi kazalar da yaşanıyor. Ülke genelinde yapılan anketlere göre yüzde 90’ın üzerindeki bir kesim boğa güreşlerinin veya boğalar ile gerçekleştirilen etkinliklerin artık son bulmasını istiyor.

Toro de Vega 5

Kanlı festivallere son verilsin!

Katalonya bölgesi ve Kanarya Adalar’ında boğa güreşleri düzenlenmiyor. Valencia’da da benzer bir politika izlendiği gözlemlenebiliyor. Birçok yerel yönetim yaz siestalarında gerçekleştirilen boğa koşularına fon vermeyi kesti. Veya düzenlenip düzenlenmeyeceği kararını bir sonraki sene yapılacak referandum ile belirleme kararı aldı. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Fransa da boğa güreşlerini ulusal miras listesinden kaldırmıştı.

Her yıl Tordesillas bölgesinde düzenlenen kanlı Toro de la Vega adlı organizasyonda bir boğa kalabalığın ortasına salınır. Sonra insanlar ellerinde mızraklarla hayvana saldırır. Açılan yaralardan kaynaklı büyük acılar çeken hayvan, bir süre sonra kaçamayacak hâle gelir ve yere yığılır. Eğer tekrardan kaçmaya yeltenirse daha fazla mızrak darbesine maruz kalarak kaçınılmaz son ile tanışır. Hem de dayanılmaz bir acı ile. Yere yığılan hayvanın ensesine sivri uçlu mızraklar sokulduğuna dahi rastlanabilir. Boğanın ölümü kan kaybından olur ve ölümü sonrası benzer bir sonu yaşamak adına başka bir boğa daha alana alınır. Bu şekilde birçok boğanın yaşamı acımasız şekilde son bulur.

İnsanın hayvana yaptığı zulüm ile insana yaptığı zulüm arasındaki tek fark hayvanların, acılarını insanlar gibi dile getirememesidir. Daha doğrusu bizler öyle olduğunu sanarız. Bu ve bunun gibi kanlı festivallerin son bulması dileğiyle…