Okuma süresi: < 1 dakika

İsrail’in Netanya şehrinde bulunan bir restoranda yüzleri gülümsetecek bir kampanya başlatıldı. Ekim’in 13’ünde başlayıp hâlen devam eden kampanyanın içeriği barış ve kardeşlik odaklı.

Şöyle ki eğer bir Müslüman ve bir Yahudi aynı masada oturup yemek yerse hesaplarına yüzde 50 indirim uygulanacak. Restoran müdürü Kobi Tzafrir, Times of Israel adlı siteye yaptığı açıklamada bu uygulamanın şimdiye dek birçok kişiye ulaştığını belirtti. Tzafrir; “Bizde Araplar yemek yemez, bizde Yahudiler de yemek yemez. Burada insanlar yemek yer, en güzel Arap humusu ve en kaliteli İsrail falafeli bizdedir” dedi.

page_ayni-masada-yemek-yiyen-yahudi-ve-muslumanlara-yuzde-50-indirim-yapan-restoran_961322985

Falafel ve humusuyla ünlü restoran kendi yöntemleriyle kutuplaşmaya önlem almaya çalışırken ayrıca hem Müslümanların hem de Yahudilerin istedikleri güvenceyi ve rahatlığı sağlıyor. Müslümanlara diledikleri helal yemeği servis ederken alkol de satan restoran ne yenip içildiği ile değil birlikte yenilip içildiği ile ilgileniyor.

Facebook sayfaları üzerinden barış ve kardeşlik çağrısı yapan restoran yetkilileri, Müslümanların humus ya da falafelle diledikleri helal yemeği yediklerini ve yanlarında alkol alan Yahudilere de hiçbir şekilde karışmadıklarını açıkladı: “Çünkü kardeşlik, bu saygıyı gerektirir.”

Kaynak: t24, True Activist